Proč pozice šerifa, kterou známe z USA, neexistuje v Kanadě či Austrálii, nebo dokonce ani v některých částech v Evropě?

Proč pozice Šerifa kterou známe z USA neexistuje v Kanadě nebo Austrálii nebo dokonce ani v některých částech v Evropě?

Zajímalo by mě,proč pozice Šerifa kterou známe z USA neexistuje v také v Kanadských provinciích nebo v Austrálii nebo dokonce ani v některých částech v Evropě? děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Pozici šerifa neuvidíš nikde v Evropě, protože je to pozice původně angloamerického práva. První šerifové vznikali v Anglii a šlo o titul člověka, který původně zastupoval panovníka v hrabství, byl nejvyšší úředníkem čelícím vysokého respektu až do invazi normanů, pak už ztratila vážnosti. Takže stučně řečeno jde o anglický titul, obdobně jako Earl a podobně. Do USA se dostala tato pozice díky britským koloniím, avšak má dalekou jinou váhu a pravomoce.

Zde jsou příklady užití:
1.V anglické justici je šerif vykonavatelem rozhodnutí
soudu hrabství nebo Vrchního soudu, např. provádí
exekuce.

2.Ve skotské justici je šerif soudcem šerifského soudu,
který je soudem první instance pro většinu civilních i
trestních případu.

3.Pozice šerifa v USA se liší podle státu. Vždycky je
představitelem okresu (angl. county) a zajišťuje provoz
okresního soudu – má na starosti vazební věznici
(angl. jail), bezpečnost v budově soudu, převoz vězňů
a doručování obsílek. Zatímco ve větších městech tím
jeho povinnosti a pravomoci končí, ve venkovských
oblastech může být zároveň nejvyšším šéfem
policejních orgánů – jako takový je také obvykle přímo
volený občany.

4.Často čistě ceremoniální funkce (např. Šerif Oxfordu)

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Šerif

Další odpovědi
ivzez

Proč by měla funkce obsazovaná podle zákonů USA
existovat v jiných zemích či světadílech?

led

Funkciu „Šerif“ = „predstaviteľ zákonnosti v správnej jednotke štátu“ v USA, nájdeme (skoro) v každom štáte sveta, síce nie ako bol šerif-pištolník z Divokého západu
Nemajte strach, prenesene (nie doslovne) funkciu „šerifa“ v USA, zastáva v správnom systéme Českej republiky funkcia „hejtman“, ktorý okrem priameho výkonu svojej funkcie, spolupracuje aj s políciou a justíciou v rámci kraja

led

Prirodzene Hejtman je v prvom rade voliteľná politicko organizačná funkcia.

ivzez

Mně by přišla bližší funkce hlavního žalobce.
Ale je pravda, že o šerifovi asi nemám dost informací.

led

Preto som napísala „prenesene“ pretože funkcia šerifa podľa ranného anglického práva bola aj žalobca, aj sudca, aj správneho úradnika jednoducho „3 v jednom“