band of brot

Proč obchodní řetězce vykořisťují své zaměstnance (otroky)?

Proč obchodní řetězce (supermarkety, hypermarkety) nelidským způsobem vykořisťují své prodavačky? Vždyť to jsou ohromné firmy s největším ziskem v republice a přesto mají potřebu chovat se ke svým zaměstnancům jako k otrokům? Proč?

Nejlepší odpověď
sonam

Ja bych otázku položila jinak. Proc se většina zákazníků chová k nám prodavačkam jako bysme byly služky. Jsem člověk a to ze nemůžu reagovat a proste nadávky a musím si všechno nechat líbit je horší než to jak se chová Můj zaměstnavatel.
Doplňuji:
Mily gecco, není to o kvalifikaci. Právě v řetězcích sedi na pokladnaCh spousta vysokoškoláku protože nemohou najít zaměstnání. Třeba i proto že nemají žádnou praxi.

Další odpovědi
zzzlatokopka

Je to jejich obchodní strategie, vystrašený zaměstnanec, rychlý a levný zaměstnanec. Neustále jim připomínají, že je mohou propustiit:-(((
A víš co je nejhorší? Že to jako zákazníci podporujeme:-(((

Doplňuji:
sonam naprostý souhlas.

Ale to jak se k vám lidé chovají také zaviní váš zaměstnavatel, oni ti vaši šéfové totiž cíleně lžou a zákazníky podvádí, a když na to zákazník příjde a cítí se okraden/podveden, no tak si tu zlost bohužel vyvětrá na Vás.

Je naprosto běžné, že mi u pokladny naúčtují jinou cenu, nikdy ne levnější, vždy dražší:-(((

gecco

Jeden důvod napsala Zzzlatokopka – a jak už jsem párkrát zmiňoval, tyhle zaměstnance obdivuju a já bych jejich práci nedělal. Na druhou stranu oni nemají příliš na výběr – protože kdyby měli, taky tam nedělají (mizerná kvalifikace je jako koule na noze).
Druhý důvod je ten, že tyto „řetězce“ sice vykořisťují kromě zaměstnanců třeba i dodavatele, ale přesto v 2013 skončilo např, Tesco se ztrátou 1,12 mld. Kč – takže o jakém zisku to hovoříš??
___
Letos hodlá Tesco zavřít dvě nebo tři prodejny, o práci má přijít několik desítek lidí – je to pro ty lidi dobře a nebo špatně?

Luxx

nevím proč, ale vím jaké to je (kasa Kauf)
Doplňuji:
ale naštěstí už tam 2 a půl roku nejsem :)

jpau

Protože jinak by tě (řetězec) stáli víc, což se ti promítne do cen zboží a to ty – zákazník, nejsi ochoten akceptovat (viz. zánik malých krámků, resp. reinkarnace ve vietnamské večerky).

Takže pokud s tím máš problém, nakupuj u svého lokálního prodejce v krámku, kde je horší sortiment za vyšší cenu.

ivzez

Protože si to jejich zaměstnanci nechávají líbit.

Každý zaměstnavatel si dovolí jenom to,
co mu dovolí sami zaměstnanci.

——–——
@Sonam:

Protože si zaměstnanců, kteří si jednání popsané
v otázce nechají líbit, málokdo dokáže vážit.

V tomto ohledu je dost podobná situace ve školství …

Agneta

Suuuper otázka…:D

A hezkých 8 odpovědí…ale já to vidím v jiné rovině : (dovolila bych si přijít s nekonvenční odpovědí)

► Je to nedostatkem vzdělání naší vyspělé, civilizace
Ve školách se sice dost probírají klasici vysoké humanitní úrovně, jako Goethe, Tolstoj…,ale to pedagogické zprostředkování nefunguje…tam je ten zakopaný pes◄◄◄:D

„Člověk“ neví kudy kam (copyright Agneta)► tak to by se prostě těm „ubohým“ Indiánům, co je léčí šaman, nemohlo stát…
Když si uvědomím, jak asi naši předci stáli pospolu v době stěhování národů ► a jak to vypadá dnes? Něco nás jen vzdaluje a rozhání, a před tím už varoval moravský kníže Svatopluk === no ten s těmi proutky-a lámáním:D

mosoj

Docela rád bych slyšel odpověď gecca.
Doplňuji:
No jo gecco to je ale kapitalismus se vším všudy. Tak jak to s tebou je ?
Není to „kam vítr tam plášť“ ?

Pepa25

Dělají to, co jim umožňujě české pracovní právo, uzavřené kolektivní a pracovní smlouvy a obecně situace na trhu práce.

gecco

Mosoji → nějak nerozumím, můžete mi to Doplnění nějak osvětlit?

gecco

Sonam – já nepíšu „nizkou kvalifikaci“, ale „mizernou kvalifikaci“ – taky znám pár lidí s VŠ vzděláním, kteří nemohou sehnat práci (např. holka, která se šest nebo sedm let věnovala studiu zamilovaného oboru a nyní ani s titulem PhDr. práci nemá)…
Dalším důležitým faktorem – zejména pro lidi ´čerstvě po škole´ – je ochota za se prací přemístit.
😉

gecco

Sonam → klienta-hovado potkáš v leckteré (snad v každé) profesi…
A v žádné profesi nesmíš negativně reagovat, je to klient…
😉

gecco

Můžete si ji, Mosoji, přečíst – předčítat vám ji nebudu…
Jenom bacha na ty rudé záclonky před ´vočami´…
😁

jpau

😁

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BDe­na_za_pultem

gecco

😉