Quimby

Proč některý kabely maji kontakt pro uzemění a některý ne?

Například nabíječka na mobil ho nemá,ale nabíječka na notebook už ano.

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud je přístroj a hlavně kryt přístroje vyroben tak, že nemůže dojít k dotyku s kovem. Může být přístroj připojen pouze dvouvodičově. Pokud hrozí dotyk s vodivým krytem musí byt přístroj chráněn zemněním ( hlavně ta vodivá část) Jsou na to normy, ale ty po mně nechtěj. Ty si snadno najdeš sám.

Dochy

V těch nabíječkách je to složitější. Z dotazu to není 100% jasné, ale předpokládám, že Ti nejde obecně o kabely, ale způsob připojení do zásuvky (většina nabíječek na telefon se strká do zásuvky přímo). Co jsem se setkal, tak snad všechny zdroje pro NTB jsou zality v plastu, takže není možné se dotknout „živé“ části. A všechny zdroje, jak NTB, tak mobil, mají na výstupu kabel, kam si obsluha může rukama chramat jak chce.
Přestože mosojova odpověď je obecně správná, domnívám se, že zde jde z velké části o problémy s odrušením. Všude jsou spínané zdroje a čím větší výkon, tím náročnější je odrušit zařízení tak, aby vyhovovalo normám pro el.mag kompatibilitu pro připojení do elektrické sítě. Větší zdroje mají vestavěny filtry s kondenzátory proti zemi. Další věc je, že NTB narozdíl od mobilů, se běžně připojují kabely k dalším zařízením (ethernet, monitor, DIAL-UP), což dále zvyšuje požadavky na EMC.