Avatar uživatele
anonym

Proč nejsou písmena na klávesnici počítače podle abecedy?

Zajímalo by mě, proč jsou písmena na klávesnici v takovém zvláštním pořadí?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? iwetax, P3p!no před 5050 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Souvisí to s pohyblivostí prstů a frekvencí jednotlivých písmen v češtině. Už u historických psacích strojů se zkoušelo, co je nejlepší pro ruce. Nakonec se zjistilo, že nejlepší je to, co je.
Při desetiprstové hmatové hmatové metodě leží prsty v základní poloze – (levý malíček a další 3 prsty na asdf). Pravá ruka pokračuje od ukazováku na jklů. (g, h je neobsazené – palce spočívají dole na mezerníku). Z této základní polohy se prsty posouvají nahoru a dolů a vždy se vracejí do této polohy. Kdysi se vycházelo z řady, na níž jsou písmena QWERT, odtud název QWVERTY pro anglickou klávesnici, česká se nazývá QWERTZ.

Abecední uspořádání psaní nevyhovovalo. Sice došlo k drobným úpravám při umístění háčků, čárek, závorek, ale psaní písmen se nezměnilo. Dnes se číslice dají psát i z numerické klávesnice.
Doplňuji:
Ještě dodávám, že se psací stroje k nám začaly dovážet koncem 19. st. z Německa. České stroje se vyráběly pod názvem Consul (Praha) a Zeta (Zbrojovka Brno). Přesně si nevzpomínám rok výroby – asi 2. pol. 50 let až 60. léta). Po mechanických strojích nastoupily stroje elektrické – německé a velmi nekvalitní stroje ruské výroby. Posledním typem psacích strojů jsou stroje elektronické – rovněž německý výrobek. Uspořádání kláves (přetrvává asi 100 let) převzala i počítačová klávesnice.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ReHu

Já si myslím, že to podle používanosti písmen a dosažitelnosti prstů.
Prostě ta písmena, která se nejčastěji používají jsou v nejlepším umístění pro prsty, aby se třeba nemusely tak často natahovat. Proto je např. Q na kraji a nahoře nalevo, protože se méně používá a A je vhodně umístěno pro malíček.
Toť můj názor.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Klávesnice kopíruje zaběhlé umístění kláves s psacího stroje. To by nám Ti co umí psát po slepu a všemi deseti dali.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lucimia

Taky jsem o tom přemýšlela. Musím se přiznat, že nevím.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek