agentpv

Proč nám zvyšují nájemné takovým způsobem?

v našem městě došel každému, kdo bydlí v nájemním bytě, tento dopis:

Městská rada navrhla zvýšit nájemné o 15 % ..... Do 2 měsíců nám sdělte, zda souhlasíte se zvýšením nájemného, nebo ne. Pokud neodpovíte, bude záležitost řešena u soudu, který určí výši nájemného, která je v místě a čase obvyklá.

Kdo bude platit ten soud?
A co když napíšu, že nesouhlasím? …
Dřív se jednou za čas zvedlo nájemné a pouze to oznámili, tak proč teď s tím dělají takové cavyky?

Nejlepší odpověď
zjentek

Je to návrh městské rady. Zjisti si tedy (na netu), jestli to navýšené nájemné bude stále v místě a čase obvyklé. Pokud nebude, nereaguj a čekej na rozhodnutí soudu. Pak proti rozhodnutí podej odpor a argumentuj výší nájemného v místě a čase neobvyklou.

V opačném případě pošli městu ten souhlas hned teď, jelikož při neúspěchu v pozdější soudní při zaplatíš výlohy soudu, či koho (zkrátka asi 500 kaček navíc).

„Proč nám zvyšují nájemné takovým způsobem“…

…protože chtějí nájem zvýšit, ale bez tvého souhlasu, či rozhodnutí soudu, nemohou.
Tak proto.

Další odpovědi
Hans51

Možných řešení je celá řada, pro posouzení všech není dostatek informací. Ze všeho nejdříve se ale podívejte do nájemní smlouvy, jestli tam není ustanovení, které by se zvyšování nájemného týkalo. Pokud ano a bylo by to právě takto, nic s tím nezmůžete, protože jste smlouvu podepsali.

Dochy

Mno já nevím… V dotazu vidím:
„Městská rada navrhla“ (nikdo neschválil, nenařídil)
„Sdělte nám zda souhlasíte nebo ne“ (zdvořile se ptají na názor)
„Pokud neodpovíte, bude řešit soud“ (nic o tom, co se stane, když nesouhlasíte)

Mně z toho vychází nesouhlas, kde mi podle sdělených informací nic nehrozí (zatím) – samozřejmě pokud vám navržené nájemné připadá vysoké.

Drap

Proto, že tak rozhodli. Kdo bude platit soud, určí soud. Většinou to je ten co prohraje.

zjentek

https://www.go­ogle.cz/search?q=v+m%C3%­ADst%C4%9B+a+%­C4%8Dase+obvy­kl%C3%A9+n%C3%A1jem­n%C3%A9&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&e­i=W2VEV5LWGqvs8wf7ip2o­CA

Hans51

Odpor se v občanském soudním řízení podává jen v případě platebního rozkazu či elektronického platebního rozkazu. Ten by zcela jistě v případě sporu o to, jaká je výše obvyklého nájemného, vydán nebyl 😉

john 007

Zato muže cinkaní klíči v roce 89.