Kotja

Proč mi jde ze Švankmajerových animací mráz po zádech?

Spíše by se sem hodilo anglické creepy.
Vždy poznám, že to dělal Švankmajer podle něčeho znepokojivého jak se ta animace hýbe.
Doplňuji:
Vím že jsou surrealistické, ale surrealismus je o snění a Švankmajer jsou takové sny, po kterých si řeknu „Už nikdy se nebudu před spaním přecpávat“

Nejlepší odpověď
Questman

Mám stejné pocity.
Akorát u mě to jde ještě dál.
Je mi úzko z animací Z.Buriana ve filmu Cesta do pravěku (ikdyž jeho obrazy mám rád). Taky ze série filmů Nekonečný příběh mě jímají nepříjemné pocity a taky proto jsem nikdy žádný díl nedokoukal do konce.

Musím říct, že surrealismus je dost divný umělecký směr a pokud má představovat myšlenky umělce, patří takový umělec spíš na psychiatrické lůžko a ne do filmových ateriérů.

Další odpovědi
marci1

Švankmajer je představitelem převážně sureallistického stylu. Měly by to být pocity, sny, představy. Přiznám se, že také je to pro mně trochu „děsivé“ a své pocity a představy bych si představovala v trochu jiné dimenzi.

anonym

Všechno mi příjde od něj drtek švihlý, zdá se, jakoby měl nějaký „vnitřní problém“, že? Slepice, vepřový jazyky, krev…asi tomuhle umění nerozumím

RyuzakiKate

Surrealismus je pro některé jedince hůře stravitelný. Ale co se týče Švankmajerovy tvorby, vždy v sobě skrývá něco, co nám chce sdělit, i během těch krátkometrážních filmečků, z nichž mám ráda např. Zamilované maso, Možnosti dialogu, Tma, světlo, tma, Jídlo a tak dále. Člověk na to musí mít místy opravdu silnější žaludek a umělecké cítění. Každý umělec je nějak… švihlej, ale pokaždé nějak jinak. Švankmajerovi zřejmě učarovaly jazyky…
Já osobně mám jeho tvorbu velmi ráda. Před pár lety měl výstavu i v našem městě a i z pouhé reportáže šlo poznat, jakou je inteligentní a charismatickou osobností.

Sarrow

Když nám ve školce pouštěli Toma a Jerryho, tak před tím byla jakási zvláštní upoutávka na platelínový film, ze které mi běhal mráz po zádech a způsobila mi i pár nepěkných nočních můr (mám celou v živé paměti), do teď jsem tu scénku nemohl najít, ale teď už jsem si jistý kdo ji vytvořil, děkuju :)

Stejně tak mi nahání hrůzu i tahle pohádka
http://www.you­tube.com/watch?v=cqi5F5M­qqTQ

nebo hra The Dark Eye z roku 1995
http://www.you­tube.com/watch?v=YK­LCXbk9nbI
Doplňuji:
Nevím proč, ale mě vždycky plastelínové filmy naháněli hrůzu…
(s výjimkou Neverhooda :D http://www.you­tube.com/watch?v=qIs­gRgmT9MA )

Klára K.

A co teprve Otesánek!!!
BRRRR!

anonym

No ten je krutopřísnej 😁