ElonMusk

Proč má ČR jako sekulární stát ve znaku lva?

Českému státnímu znaku dominuje český lev. Podle heraldiky (http://www.znak­znackaznameni­.cz/000_zzz/lev­.html) symbolizuje lev Ježíše Krista: „„Lvem z Judee“ je pak genealogicky a textem Zjevení sv. Jana (Apokalypsou) míněn Ježíš Kristus pocházející z linie davidovské kmene Juda. Centrem Judského království se stal Jeruzalém, proto lev v jeho znaku.“

Lva, jako symbol křesťanství, lze nalézt také na staré vlajce Etiopie, Srílanky. Křesťanská Evropa lva mohutně převzala: lva obsahuje státní znak Norska, Belgie, znak City of London, znak Makedonie, a celá řada českých i německých rodů má lva ve znaku. Také Kongo a Flandry nepohrdly lvem. Také páni z Francie, i známý Cromwell, ti všichni vyjadřovali své vyznání lvem ve znaku. Nový znak vlády Lucemburska (2004) je téměř identický s českým lvem.

Je vhodné, aby stát, který deklaruje svou sekularitu (tedy není vázán na žádnou náboženskou ideologii a současně zaručuje svým občanům svobodu vyznání – v sekulárním státě je (jakákoli) církev od státu odloučena), měl ve svém znaku takto provařený symbol jednoho ze světových náboženství? Nebo u nás Duka dodnes tajně tahá za nitky (ať již za nitky mladých chlapců, či za nitky restituční, neboť církev nemá být chudá)?

Nejlepší odpověď
annas

Uvědomte si, kdy znak vznikl a proč. Váš odkaz v otázce je nefunkční.,

"Vysvětlení a popis erbů poskytuje heraldika, obor zabývající se formou symbolického vyjadřování, tedy heraldickými znaky, které patří k evropské kultuře již více než 800 let.

Díky heraldice můžeme detailně popsat a vysvětlit například původ symbolu bílého lva,

Co symbolizuje lev

Lev představuje sílu, rytířskou ctnost a odvahu. Často se zobrazuje při skoku s vytasenými drápy, čímž malíři zvýrazňují a demonstrují sílu a obávanost této cizokrajné kočkovité šelmy.

„Lev je kromě síly také znamením odvahy, královského rodu a ochrany. V duchovních textech a malbách je symbol lva znázorňován například jako znamení ostražitosti a bdělosti.“

https://www.e­pochtimes.cz/20120505­19491/Cesky-lev-odkud-pochazi-symbol-Ceske-republiky.html

Stačilo využít našeptávač, nebo archiv. Otázka se opakuje asi 10×

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=znak%20lva%20
Proč máme ve státním znaku lva?
Zbroj českého lva na státním znaku České republiky je?
Proč máme ve znaku exotické zvíře lva a ještě se dvěma ocasy

atd.
Souvislost s pověstí o Bruncvíkovi – možné přečíst ve starých pověstech českých

"Dle pověsti jsme svůj znak získali velice krvavým a ještě více nepravděpodobným způsobem. Informace o našem znaku se objevuje v pověsti o Štylfrýdovi, který se vydal do Neapole. Neapolskému králi pomůže hrdinským činem porazit anglického krále, postaví se totiž proti jeho 12 rytířům. Za to dostane znak (údajně anglického krále) – orlici, jeho syn Bruncvík dostane za ženu dceru krále neapolského Neoménii.

První skutečně doložený český lev, jakožto symbol dynastie Přemyslovců pochází až z roku 1203 z jezdecké pečeti Markraběte moravského Vladislava Jindřicha, bratra Přemysla I.

Začátkem 12. století se orlice i lev objevují na českých mincích (denárech), ale tyto obrazy byly na mincích časté a nedá se hovořit o pravém českém lvu.

Až v první polovině 13. století se na mincích objevuje heraldický obraz dvouocasého lva s korunkou, který doplňuje majestátní postavu sedícího Přemysla I.

Původně český znak symbolizoval rod Přemyslovců. Až Přemysl Otakar II. povznesl českého lva na znak celé říše a orlice se stala nepřímo znakem dynastie Přemyslovců.

Po vymření Přemyslovců daroval plamennou orlici král Jan Lucemburský 9. srpna 1339 tridentskému biskupovi Mikuláši.

Český lev měl v historii dvojí funkci. Nesymbolizoval pouze Čechy jako takové, ale též českého krále, a tedy celou zemi.

Proto bývá lev vyobrazován na starých stavbách několikrát (jako symbol Čech společně s dalšími znaky českých zemí, a jako symbol českého státu – pro všechna území zároveň).

Z této tradice vychází i současné státní znaky České republiky, na velkém znaku je lev vyobrazen dvakrát (jednou za Čechy a jednou za „Česko“), malý státní znak má pouze symbolizovat všechny české země." atd.

Vývoj českých symbolů – podrobné informace

https://vlast­.cz/vyvoj-ceskych-symbolu/

Další odpovědi
aliendrone

Uznej sám, že kdyby tam bylo něco více odpovídajícího (kupříkladu krysa), tak by to nebylo ani zdaleka tak impozantní. ;) :D :D

Pepa25

Proč vysvětlila annas.

Doplnění je manipulativní: i ten váš odkaz jasně popisuje, že jako symbol byl lev používán dávno ve starověku, takže nejdeo žádného lva z Judee. A to s tím Dukou je vyloženě trapné :-/