zeeue

Proč, když exekutor vydraží zabavený majetek, nedostane povinný rozdílnou částku do svých rukou? Kam tyto peníze putují?

Na jedné straně souhlasím s tím, že na ty, kteří neplní a neplatí své závazky dobrovolně, musí existovat nějaký bič. Na straně druhé mi ale připadne naprosto pobuřující, že přebytek z částky, za kterou byl vydražen majetek povinného, nepřechází zpět do jeho rukou.
Lepší bude uvést to na příkladu:
Povinný měl zaplatit např. telefonnímu operátorovi dluh za sjednaný paušál. Původní dluh činil např. 2.000 Kč, narostl o úroky z prodlení, jak bylo stanoveno ve smlouvě, kterou obě strany stvrdily svým podpisem, na částku např. 4.000 Kč. Dluh i s úroky nebyl splacen ani po několika upomínkách, věřitel se tedy obrátí na soud, který vydá exekuční příkaz. Dlužník je majitelem nemovitosti, která má skutečnou hodnotu např. 750.000 Kč, exekutor ji však nechá ohodnotit na např. 500.000 Kč. Exekutor nemovitost zabaví a vydraží ji za částku, na kterou byla ohodnocena (tedy za 500.000 Kč). Dejme tomu, že původní dluh + úroky + odměna exekutora + náklady spojené s provedením exekuce + soudní výlohy (+ co já vím, co ještě) dosáhnou na částku např. 12.000 Kč. Proč rozdílná částka – tedy 488.000 Kč (500.000 – 12.000) – není navrácena zpět povinnému? Copak to není dostatečný trest, že už tak přeplatil původní dluh navýšený o pětinásobek, nemluvě o ztrátě při podhodnocení nemovitosti? Kam putuje těch 488.000 Kč?
Nechce se mi věřit, že to takhle skutečně chodí…

Nejlepší odpověď
ivzez

Problém je v tom, že se majetek prodává za nižší než skutečnou cenu,
výtěžek z prodeje někdy stěží pokryje náklady na dražbu.

Nejsou řídké případy, že se majetek v první dražbě neprodá, potom se
cena sníží a následuje další dražba (náklady se musí uhradit za obě).

Pokud vůbec nějaký rozdíl vznikne, obdrží jej povinný (dlužník).
Častejší jsou případy, kdy výtěžek dražby nepokryl náklady na dražbu + vymáhání…

______

Prodat dům kvůli dluhu u operátora by už teoreticky nemělo být možné,
ale prakticky se to vztahuje jenom na ty, kdo mají nějaký další majetek.
Pokud by dlužnou částku nebylo možné vymoci jinak, může exekutor prodat i dům.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… a to ti nakukal kdo? nějakej důkaz? mimochodem, do dražby jsou věci odpovídající dluhu, takže kvůli telefonu nedraží barák, to tam těch dluhů bylo víc … rozdíl dostane povinný …

zeeue

Mc Merkurion – no právě, že jsem chtěla vědět, jestli jsou to kecy nebo ne, příklad je smyšlený.
ivzez – moc děkuji za objasnění, už chápu, v čem je problém ;)

Hlada

Jsou to kecy a uvedený příklad je nesmyslný.
Pomineme-li zakázané pletichy, tak exekutor nenechává nic ohodnocovat na stanovenou cenu ani nerozhoduje o výsledku dražby. Z odhadní ceny pouze vyplyne vyvolávací cena a jistota. Na konečnou cenu to nemá vliv. Zájem je o dosažení nejvyššího výnosu v daném čase. Pokud je výnos vyšší, rozdíl se vrací povinnému.

ivzez

Pro dlužníka je vždycky výhodnější prodávat po dohodě s exekutorem sám. Přestože prodá pod cenou, po vyplacení exekuce kupujícím přece jen něco zůstane…

Obdobně v případě oddlužení → i zde je pro dlužníka výhodnější se dohodnout s insolvenčním správcem a dům prodat sám.

autacek

Problém je, že tak jak píšeš to není, navíc jsi již možnost dalšķch odpovědí uzamkla, tak že se nic nového nedozvíš.

ivzez

Škoda, že jste nenapsal víc…

autacek

Diskuse jsou pro názor, případně doplnění odpovědi. Pokud již tazatel o jiné informace nestojí, odpovědi uzamkne. Každého volba, případně jeho škoda.

Mc Merkurion

… maj pravdu vašnosto …