Dismas

Proč jsou všechny čínské geografické názvy dvouslabičné?

Nejlepší odpověď
annas

Toto je otázka pro znalce čínštiny.

Neznám gramatiku ani způsob tvoření slov, takže jen něco. Nevím zda dvojslabičnost platí u všech.

Dvojslabičné názvy vznikly ze snahy vyhnout se tautologii
(jako je např. v v ruštině i angličtině se používá formát „Ozero X-ozero“ – „Lake X-jezero“)

Např. používá se hora Tai namísto " Mount Taishan", a Xi River namísto „Xijiang řeka“.
Pojmenování „X Mountain“, „hora X“, „X Shan“ – angličtina např Mount Everest , Tian Shan ..

Ja-lung-ťiang (přítok Jang-c’-ťiang) – jak uvedl Kepler, nejsou názvy čínské, ale evropské.

Yangtze (River) – v Číně u Chang Jiang atd. více v odkazu.

https://zh.wi­kipedia.org/wi­ki/%E9%95%BF%E6%B1%9F

Na první část odpovědi nemůžu najít odkaz, měla jsem několik otevřených stránek, ale čínské znaky splývají, takže nemůžu najít ten správný.

Další odpovědi
Kepler

Ja-lung-ťiang (přítok Jang-c’-ťiang) se ti zdá taky dvouslabičné?

annas

Ad Kepler, jde o čínské názvy, nikoliv evropské, takže v tom je rozdíl.

Kepler

V odpovědi a v diskuzi tvrdíte přesně opačné. Jde o čínský název v transkripci do latinky.

annas

Možná jsem se vyjádřila nepřesně. Samozřejmě že jde o čínské názvy, ale přepsané do latinky.

Rozuměl byste čínštíně? Ale snad je viditelné, že evropský název Jang-c’-ťiang není rovněž v čínštině, ale je delší než čínský název, byť přepsaný do latinky – Yangtze (River).

Kepler

Omlouvám se za druhý řádek, nedopatření.

annas

Smazala jsem vám druhý řádek, který byl umístěný až někde nízko.

Kepler

OK!