autacek

Proč došlo za první republiky k vydání zákona o potulných cikanech?

http://a2larm­.cz/2017/07/u­plynulo-90-let-od-vydani-zakona-o-potulnych-cikanech/

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… vono už i dřív, tehdá lidi měli rozum, dneska se z nich stali romové, a ti maj pro změnu právo na vše a povinnosti žádné …

Další odpovědi
Smlouvyzdarm

Že by tu tenkrát žili samí rasisti? Neznám obsah toho zákona, ale myslím, že je jasné, že důvodem byla snaha ochránit většinovou společnost. Podle definice se měl zákon vztahovat na „cikány z místa na místo se toulající a jiné tuláky práce se štítící, kteří po cikánsku žijí“. Jaký byl výkon tohoto práva je druhou otázkou. Je však zřejmé, že se samotný zákon se netýkal, nebo neměl týkat jen cikánů. V té době bylo prostě odsledováno, že lidé žijící tímto způsobem páchají často nějakou trestnou činnost a škodí tak společnosti. Konec konců od té doby se toho moc nezměnilo, akorát to nechceme slyšet a vidět. Do roku 1991 se vedla cikánská statistika trestné činnosti (tato rasistická statistika byla zrušena). Pokud si vzpomínám dobře, tak měli na svědomí 30% všech loupežných přepadení a 12% vražd. Což samozřejmě nekoresponduje s tím, že jejich zastoupení v populaci činilo v té době cca 3% (tedy to se týkalo ČR). Často používaný argument, že tedy páchají jen méně společensky nebezpečnou trestnou činnost ve světle této statistiky rozhodně nemůže obstát. Kdybych byl fyzikem odpověděl bych – každá akce vyvolá nějakou reakci. Dříve byla reakcí perzekuce, dnes je to ochranný štít z osobních práv a odměňování neužitečných jedlíků, kteří svou činností nijak nepřispívají k rozvoji společnosti a jen na ni parazitují.
To jsem zvědav jak dlouho tady má odpověď vydrží.

Kelt

Tento zákon bylo nutné vydat, protože cikáni si to svým způsobem života zasloužili. Nikde se za tu dobu neusadili, ale procházeli celou Evropou. Nejprve byli pro domorodé obyvatelstvo zajímavé svými zvyky, jazykem, ale protože si prostředky k obživě obstarávali krádežemi, tak se člověk nesmí divit, že to lidi namíchlo a vedlo to k vydání několika dekretů a zákonů, které cikány z jejich pohledu omezují, ve skutečnosti byly nutné k udržení pořádku.
Tchán mi vyprávěl, že jeho otec byl svědkem, kdy četník chytil cikána, za to že kradl, a veřejně ho potrestal na náměstí (výprask). A byl klid. Nikdo se neozval z ochrany lidských práv ani ze Svazu Romů a pod. To bylo za první republiky a to Československo něco znamenalo.

dubraro

Protože to byl jev, který narušoval fungování společnosti.

dr.luha

Obyvatelstvo bylo zaostalé. Neznalo politickou korektnost, zvýhodňování menšin, diskriminaci starousedlíků a nechtělo se nechat ve větší míře kulturně obohatit.

Kryšpín

Tak nějak odhadem, možná nebyl Ombudsman, hujeři lidských práv, neziskovky a další vymoženosti moderní demokracie

Mc Merkurion

Smlouvyzdarm: … tak dlouho, jako tato otázka, nebo si myslíš, že se budou namáhat mazat jen tvoji odpověď?