Avatar uživatele
Pokročilý

Proč čerstvě posečená a na hromadu dána tráva za nějaký čas smrdí a je horká?

Ice, ano já to vím, ale ví to i ostatní, lidé z měst?
Edison:
Co jsem živ, tak jsem nezažil a nikde se nedočetl, že by tráva chytla plamenem. To abych tu hromádku včera posečené trávy dnes odvezl, aby mi nechytla chatka! :-D

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

A může i vzplanout. Obdobně zrní, uhlí, látky a další materiály. Při skladování je nutno sledovat teploty, případně vlhkosti, uvnitř takovýchto hromad vpichovacími sondami. Vpichovacími proto, že u velkých hromad se nemusí vnitřní stav na venek včas projevit. Teplo vzniká mj. z důvodu hnilobných procesů. Vlivem tepla pak dojde k vysušení jádra hromady, přehřátí a požár je na světě. Při hašení to je pak velký proboblém, hromady se musej velmi opatrně rozhrnovat, protože prudké rozhrnutí znamená prudký přísun vzdušného kyslíku a další prudké vzplanutí. Rozhrnování tak provádí za přísunu velkého množství hasební látky. Rovněž u velkých hromad jsou ta ložiska značně rozsáhlá, proto je hašení poněkud problematické. Kdysi se takto napadené hromady prostě nechávaly kontrolovaně dohořet, pokud to bylo v objektech, klidně i s objektem. Jako prevence funguje dobře "obracení" hromad.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

K Edisonovi ještě doplním, že u siláží a senáží se zahřívání dá zabránit řádným udusáním (slisováním) a vzduchotěsným zakrytím. U dobře založené siláže se teplota během fermentace zvýší pouze asi o 10 °C. Důvody zahřívání jsou převážně bakteriální, v menší míře dobíhající dýchání rostlinných pletiv. Pří dýchání se sice uvolňuje energie, ale ta je z větší části využita na tvorbu ATP a dalších metabolitů, pouze menší část jako ztrátové teplo. Takže hlavním viníkem zahřívání jsou aerobní rozkladné procesy způsobené plísněmi a bakteriemi.


Avatar uživatele
Zlatý

Nastáva jej rozklad a to sprevádzajú aj rôzne "vône"
Ako píše Edison vo svojom aktuálnom protipožiarnom školení, pri rozklade aj vzniká teplo. "Hódně nebezpečné teplo... A může z toho být taky požár!"


Avatar uživatele
Zlatý

Protože se zapaří.
Ty nevíš jak se suší seno?


Avatar uživatele
Zlatý

Nesmysl. Možná je horká, ale NIKDY NESMRDÍ.


Avatar uživatele
Bronzový

Smrdí proto, že spodní vlhké vrstvy začnou tlít.
Horká je proto, že se spodní vrstvy zapaří. Je to stejný efekt jako u priznicového zábalu, když tě bolí v krku.


Avatar uživatele
Pokročilý

Je to přirozená věc. Tak přirozená, že to někteří ptáci využívají při rozmnožování.

https://cs.wikipedia.org/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

nyjono: Priessnitzův obklad se ale nezahřeje bakteriálně ani samovolně chemicky. Zahřeje se tělesným teplem.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

To vzplanutí není a nemůže být jen po bakteriálním zahřátí, protože bakterie v teple umíraj. Myslím, že se k tomu pak musej přidat nějaké samovolné oxidační reakce (v materiálu bakteriemi připraveném) a pak už to jede... Bakterie to mohou vytáhnout max na nějakých 60 což pro hoření běžných biologických materiálů nestačí.

Avatar uživatele
Bronzový

EKSOT123

Máš recht, bohužel už nemůžu odpověď upravit. Něco jsem našel, jistě by se toho našlo víc, ale teď nemám čas. Zde píší mj.: Podstatou biologického samovznícení je postupný nárůst teploty v důsledku činnosti mikroorganismů ( bakterií), které vede k zahřívání. Při teplotě asi 70 oC začnou bakterie odumírat. Teplota je však již dostačující pro rozpad některých jednodušších rostlinných látek, z nichž vzniká uhlík. Ten dále funguje jako v případě uhlí - oxiduje, a tím zvyšuje teplotu látky, vzniká další uhlík a při teplotě 250 až 300 oC pak dojde ke vznícení rostlinné hmoty.
http://firepatch.blog.cz/…

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Hufnágle, samozřejmě záleží na velikosti hromady. Takový stohy hořívaly běžně. Stejně sklady uhlí, látek... Ve skladech se mj. proto sleduje vlhkost. U malých hromádek riziko prakticky nehoří, je to ale krásná ukázka toho, jak požáry stohů vlastně vznikají.

Avatar uživatele
Pokročilý

Hufnágl

Edisone, já se bavím o "trávě" a ta se do stohu nedává!

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Sráva, nebo-li SENO!!! To ti ale nic, vzhledem ke tvému věku neříká, viď. A to jsem totální městský odchovanec...

Avatar uživatele
Pokročilý

Hufnágl

Seno je usušená tráva, ale já píši o trávě čerstvě posekané. Už jsi to pochopil?

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Ty nechápeš, že než to uschne, tak je to čerstvé. A právě při tom vzniají ty problémy. A je to součástí procesu sušení, čili tvorby sena. Ostrá hranice mezi čerstvou travou a senem neexistuje. Jenže to ty, při svém černobílém vnímání světa nejsi schopen pochopit.

Avatar uživatele
Pokročilý

Hufnágl

Mám rudé vnímání světa a už staří kolchozníci věděli více o zapařené trávě než ty o seně.

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Takže mám tu otázku jako smazat, prožože ses ptal jen proto, abys prudil? Ty totiž nevíš o ničem nic. Je zvláštní, že všichni tu píšem totéž. Jen ty to nechápeš. Já totiž nepíšu jen o seně, ale o jakékoli vlhké hromadě. Jenže ty to nechce pochopit. Jsi tu jen proto, abys prudil. Je to vidět na mnoha tvých příspěvcích.

Avatar uživatele
Pokročilý

Hufnágl

Takže ses sám přiznal, že mažeš moje otázky i odpovědi, a věřím, že nejsem sám, kdo je poškozený!
Já jsem tu od toho, aby mi bylo poraděno a abych, pokud znám odpověď, i poradil, ale ty to stále nechápeš.

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

... Jde o to, že u malých hromad vzniklé teplo vyzáří do okolí a nezpůsobuje další zapařování. U velkých hromad je to takový uzavřený koloběh, kdy vzniklé teplo vyvine uzavřené ohnisko, okolo vlivem tepla dojde k dalšímu zapaření a uzavření ohniska. Teplo pak nemá kam unikat a dále zahřívá jádro. Při hnilobných procesech také vznikají hořlavé plyny, jako je metan. Mno... pěknej hnus...

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Edisne problém je, že někdy podobný hromady ani nerozhrneš a ani "neobrátíš". Příklad: halda Ema tudyk kusek od Prajzké. (;

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Jj.. dyk píšu, že i to je velmi problematické...

Avatar uživatele
Zlatý

led

Edison, pekné a už aktuálne preventívne protipožiarné školenie.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1384
Zlatý mosoj 1004
Zlatý Kepler 551
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 410
Zlatý annas 352
Zlatý marci1 312
Zlatý Hlada 312
Stříbrný elektrikář 247

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.