anti-talent

Přistupitel – význam?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na správný význam slova PŘISTUPITEL, konkrétně přistupel k úvěru na bydlení. Před pár lety jsem tímto pomohl své matce, která si po rozvodu musela najít nové bydlení. Jelikož i v té době přišla o zaměstnání, musel jsem ji vypomoct s tím, že jsem se stal přistupitelem k jejímu úvěru na bydlení – nebyla to ale hypotéka. Dokazoval jsem také jen já svůj příjem ze zaměstnání, atd. Úvěr činil 1.100.000 Kč. Chci se zeptat, zda-li jsem ohrožen tímto dluhem jako kdybych byl ručitel? Tzn. kdyby matka přestala zvládat platit někdy v budoucnu úvěr, jestli jsem osoba, která úvěr bude muset převzít? Sám bydlím v nájmu a přemýšlím o hypotéce, ale někdo mi říkal, že mi jí zřejmě ani nedají, protože jsem jakoby již zatížen dluhem 1,1 mil. Kč. Tak kde je pravda? Nejdřív se ptám tady, pak začnu pátrat oficiální cestou, zatím to nehoří…Děkuji za cenné rady, tipy, zkušenosti.

Nejlepší odpověď
Pájo

Jen trocha teorie:
Přístupitel se používá v případě, že žadatel nemá dostatečnou bonitu. Stává se spoludlužníkem – to znamená, že podepisuje úvěrovou smlouvu společně s žadatelem. Pokud by žadatel přestal splácet, je přistupitel povinen splácet celý úvěr sám a nemusí k tomu být ani vyzván (to je rozdíl oproti ručiteli). Přistupitelem může být kdokoliv, kdo splňuje bonitu a věkové limity. Pokud je ženatý (resp. vdaná) a manželé nemají zúžené SJM, stávají se přistupitelem vždy oba.
Doplňuji:
http://www.pe­nize.cz
Přistupitel se přistupitelem stává dobrovolně. Je potřeba si to dobře rozmyslet v daném okamžiku. Nemá žádná práva související s obýváním nemovitosti.
Přistupitel je spoludlužníkem.

Ručitel je ten, kdo poskytuje ručení (bere na sebe vůči věřiteli povinnost, že pohledávku uspokojí, jestliže ji neuspokojí dlužník).
http://busines­s.center.cz

Spoludlužník je v podstatě v téměř stejné situaci, jako by si sám půjčil. Dlužnou částku musí zaplatit, a to i bez ohledu na to, zda tyto peníze použil, či nikoli. Problém může nastat i ve chvíli, kdy byste vy jako spoludlužníci sami žádali o půjčku. Až bude banka či jiná finanční instituce hodnotit vaši schopnost splácet, zohlední i měsíční splátku dluhu, kterou máte jako spoludlužník, a to bez ohledu na to, že splácí pouze hlavní dlužník, a ne vy.

Hlavní rozdíl mezi přistupitelem a ručitelem je:
Od spoludlužníka může chtít věřitel splácet dluh kdykoliv a od ručitele pouze tehdy, pokud původní dlužník svůj dluh nesplácí

Rešením před vlastní koupí bydlení by bylo požádat o vyvázání se z pozice přistupitele a mamince za sebe najít náhradu, nejlépe ručitele.

Další odpovědi
tom004

Odpověď v odkazu.

http://www.proz­.com/kudoz/czech_to­_english/finan­ce_general/4197497-p%C5%99istupi­tel.html

ServiceOffer

BUSINESS LOAN PERSONAL LOAN HERE APPLY NOW WhatsApp +918929509036 financialserviceoffer876@gmail.com Dr. James Eric

Hong Kong

NALÉHAVÁ NABÍDKA PŮJČKY S NÍZKOU ÚROKOVOU ÚROKEM 3% PLATÍ HNED TEĎ. Akvizice na podnikatelský úvěr a všechny ostatní související půjčky KRISTICKÉ ÚVĚROVÉ FONDY vás pokryly, máme pro vás speciální nabídku, nabízíme vám platformu, kde můžete využít půjčku s úrokovou sazbou 3% na zajímavé období od 1 do 35 let, jsme spolehliví, důvěryhodní a legitimní. Nabízíme půjčku od minimálně 5 000 $ do maximálně 80 000 000 $: 00. Zájemci by nám měli laskavě poslat zprávu prostřednictvím portálu společnosti a vyplnit formulář žádosti prostřednictvím whatsapp: +256756543536 nebo e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com