

Příroda zachovává druhy, velmi málo se stará o jedince. Nikdy nežertuje a nikdy nedělá chyby, ty dělá jen člověk. Platí?
1. citát – autor Voltaire, 2. citát - autor J. W. Goethe - celý citát."
"Jedině příroda ví, co chce. Nikdy nežertuje a nikdy nedělá chyby, ty dělá jen člověk.“
https://zena.aktualne.cz/…
-----
V MF Dnes, příloze Víkend ze dne 8. A 9. 6. 2019 mě zaujal článek "Procházka Českem 2096" od Ivana Breziny
Co další generace čeká v tomto roce? Např.
V budoucím, převážně listnatém lese, bude možné častěji potkat vlka, šakala a medvěda, objeví se jiné druhy hub, neporostou borůvky. Přibude teplomilných ptáků, na úkor chladnomilných druhů. Stejně tak to bude s rostlinami.
Oteplení - Polabí bude připomínat Maďarsko, jižní Morava se podle teplot může podobat Středomoří, horko, sucho, časté přívalové deště atd.
Dnes řepková pole připomínají "poušť bez života". Důležitá je změna vztahu k půdě....
------
Je možné k tomu říct, že už dnes pociťujeme dopady přírody v duchu přísloví, s čím kdo zachází …
1. "Příroda je neúprosná a nepodplatitelná. Je jí jedno, zda je lidem srozumitelný či nepochopitelný smysl jejího konání?" - Galileo Galilei
2."Příroda nám klade do cesty naši tupost jako past?."
Greene Graham
https://zena.aktualne.cz/…
-----
3. Nebude dobré vyfotit úrodu kozáků, křemenáčů atd., které přinesete z lesa?: Vnuci či pravnuci budou znát tyto druhy hub jen z vyprávění.
Obrázek
https://cdn.pixabay.com/…
Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.
- Zajímavá: Označit otázku jako zajímavou 10Pro koho je otázka zajímavá? vagra, johana 56, Drap, fcoop, paul1, Kepler, dust8, Anikitos, independent, aliendrone
- Sledovat
- Nahlásit
- Před 187 dny
Diskuze: napište první příspěvek
Sdílet:
Nejlepší odpověď


Nemůžeme paní Přírodu posuzovat jako myslícího tvora, proto nemůže žertovat a dělat chyby. Takže jediným průšvihem evoluce je vznik Homo sapiens debilis. Budiž jí omluvou, že na to ta paní neměla vědomý vliv. Takových klimatických změn, jako Země právě teď podstupuje už bylo v historii bezpočet a několikrát byly změny tak drastické, že vyhynula většina druhů. Katastrofa není konec, jen startér nového začátku. Zatím.
- Udělit odpovědi palec 2 Kdo udělil odpovědi palec? annas, aliendrone
- Nominace: 1
Kdo udělil odpovědi nominaci? annas
- Nahlásit
- Vložena před 187 dny
Další odpovědi:


V podstatě s tím výrokem souhlasím. Záleží na tom z jakého úhlu se na to díváme. Jednotlivé druhy postupně mizí a nahrazují je jiné. Je to ale příliš dlouhý proces na lidský život. Částečné změny však můžeme sledovat i my. Nic nového tady neni, včetně změny druhů, výkyvů počasí, posun jednotlivých pásem atd.
I když má zřejmě pan Březina pravdu, tak ty změny nebudou tak rychlé. Díky kůrovci se sice změní podstatně skladba lesů, ale listnaté lesy než ze sazenic vyrostou opravdu v les, je cesta na celý lidský život.
1 a2 Souhlasím je to tak.
3. Čas teprve ukáže zda tato předpověď bude pravdivá, je to však velmi pravděpodobné.
- Udělit odpovědi palec 3 Kdo udělil odpovědi palec? annas, johana 56, aliendrone
- Nominace: 0
- Nahlásit
- Vložena před 187 dny


Příroda ve velkém sází na chaos, náhodu a z nich vyplývající ponaučení z toho jaký přístup byl špatný a jaký se vyplatil. Dalo by se spíš říci že příroda záměrně chybuje neustále, ale dává to velmi dobrý smysl protože tím občas narazí na nečekaně dobré řešení problému a tou cestou se pak vydá dál (evoluce, že ano) ... rovněž není pravda, že příroda nějak úzkostlivě zachovává druhy, no to vůbec ne, neustále je transformuje a mění, štěpí ve více poddruhů či jiné nechá zcela zaniknout. Je to živoucí systém, ve kterém naprosto nic není a nemůže být pevně dané ! Člověk kupodivu funguje na naprosto stejných principech, nijak zvlášť se v tomto ohledu od samotné přírody neliší. Hodně zkouší, hodně chybuje, a občas tak náhodou najde řešení, které se vyplatí a s ním pak zkouší postoupit o další další krůček dál, skrze chyby se učí člověk, skrze chyby prochází evolucí veškerý život na Zemi. Někdy tvrdě narazí, jindy se mu naopak otevřou zcela nové obzory.
Naprosto však lze souhlasit s tím že tento přístup občas může narazit velmi tvrdě, je relativně krátkozraký a může se stát že nás žene do pasti. Příkladem budiž skleníkový efekt který neustále přiživujeme, nezvolňujeme protože produkce CO2 je spojena s produkcí energií a produktů které k životu chceme mít, a přesto že vidíme kam skleníkový efekt nakonec vede v planetárním měřítku na sousední Venuši, přesto se tím směrem ženeme dál ... Příroda nám nedala v tomto případě naši tupost do cesty jako past, protože sama funguje velmi podobně a sama by se podobné chyby v rámci evoluce klidně dokázala také dopustit, spíš nám dala navíc ROZUM abychom dokázali myslet dál než jen za nejbližší roh a dokázali odhalit hrozbu, ke které se tím blížíme - bohužel už nám do vínku nedala schopnost se kolektivně domluvit na řešení :-) takže o tom že to dopadně špatně víme, ale neumíme s tím nic udělat.
- Udělit odpovědi palec 2 Kdo udělil odpovědi palec? annas, aliendrone
- Nominace: 0
- Nahlásit
- Upravil/a
- Vložena před 187 dny


Příroda pracuje podle nějakého programu, vznikají druhy a zanikají a žádný druh nemůže být lepší než tvůrce a pokud se bude někdo snažit změnit ten program, tak o něm musí nejprve vědět co nejvíce. Pokud budu chtít přejít rušnou cestu, musím vědět, za jakých podmínek to mohu udělat a ještě je to málo a musím se o tom přesvědčovat, tak je to stejné s přírodními zákony a pod.
- Udělit odpovědi palec 1 Kdo udělil odpovědi palec? annas
- Nominace: 0
- Nahlásit
- Vložena před 187 dny


První věta platí, druhá je neplatná - nelze přírodě (stejně jako obyčejnému kameni) podsouvat vlastnosti jako je chybovaní či humor. Už jen samotný termín "příroda" je velmi neohraničený, je ještě Měsíc či Slunce součástí "přírody" (s přihlédnutím k jejich zásadnímu významu)? ;) :)
ad 1 - Vůbec se o přírodu nebojím, ona se DOKÁŽE o sebe postarat sama. Jen ten způsob jakým to udělá se nám lidem asi NEBUDE líbit. ;) :D :D
ad 2 - Naopak, naše tupost je tím nejlepším "prověrkovým sítem" pokroku. Však ono se ukáže, kdo se bude chechtat naposled! ;) :)
ad 3 - Jistě že ANO! Křemenáče jsem viděl na vlastní bulvy naposledy v dětství, myslím. Kozáka sem tam ještě najdu. Stejně tak lišky, kdysi jich bylo tolik, že by jeden měl do lesa chodit s nůší na zádech, dnes je to spíš zázrak, alespoň na místech kam chodím na houby já. :(
- Udělit odpovědi palec 1 Kdo udělil odpovědi palec? annas
- Nominace: 0
- Nahlásit
- Vložena před 186 dny
Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí
- Třídíte odpad pro další možnou recyklaci? A víte, jak s ním nakládá další zpracovatel? (16 odpovědí)
- Děláte něco pro lepší život na této planetě, když vidite, jak si ji ničíme?? (12 odpovědí)
- Kam patří prázdné krabice od mléka? (4 odpovědi)
- Výkup plechovek a za kolik (2 odpovědi)
- jak na holuby? (2 odpovědi)
- co je to polybavlna? (2 odpovědi)
- Smí se v lese jezdit na motorce? A ve vlastním lese se smí jezdit? (10 odpovědí)
- Jaký je rozdíl mezi národním parkem a chráněnou krajinnou oblastí? (2 odpovědi)
- Proč jí člověk maso, když je to čistý býložravec? (15 odpovědí)
- Proč jsou obojživelníci chráněni zákonem??? (5 odpovědí)
- Do jakého kontejneru na tříděný odpad vyhodit následující položky, pokud jsou v okolí jen kontejnery papír, plast, sklo? (3 odpovědi)
- Co znamená slovo UNESCO. (1 odpověď)
- Na kterých stromech nejčastěji parazituje jmelí? (3 odpovědi)
- co je to povodi (1 odpověď)
- Tříděný odpad - kam se starými CD? (7 odpovědí)
- Z čeho je plast? A co obsahuje? (6 odpovědí)
- Kam se zařadíte vztahem k hadům? (14 odpovědí)
- Kam vyhazovat maso a kosti, když ne do bioodpadu? (3 odpovědi)
- Proč u nás obojživelníků ubývá a musejí být chráněni zákonem ? (1 odpověď)
- Jak vypadá vlajka planety Země ? (2 odpovědi)
- Kam vyhodit prázdnou kazetu z inkoustové tiskárny? (2 odpovědi)
- Jak nahlásit černou skládku? (2 odpovědi)
- Zajímavý referát do ekologie? (2 odpovědi)
- Co a nebo kdo je suřík? (3 odpovědi)
- Všimli jste si? Přes silnici zase přecházejí ježci. (3 odpovědi)