Kazatel

Přijde Vám rozumné, že nově nemá být rodné číslo uváděno ani v občanském průkazu?

Nejlepší odpověď
led

Systém identifikačných čísel osôb na základe vygenerovania 10 náhodných číslic má podľa autorov ochrániť osobné údaje osoby s týmto (novým) identifikačným číslom. Pri doteraz platnom spôsobe identifikačných čísel občanov (algoritmus modulo11) je možné z tohto čísla prečítať dátum narodenia, pohlavie a oblasť narodenia.
Oponenti nového spôsobu IČ okrem iného tvrdia, že vygenerované náhodné číslo je pre občana problematické, pretože predtým stačilo zapamätať si len 3–4 čísla za lomítkom a dosadiť dátum narodenia s rozlíšením mesiaca u ženy číslicou +50 príklad (xx11×x/xxx muž xx61×x/xxx žena). V tomto systéme RČ sa po čase sa čísla začínajú opakovať. Preto pribudlo štvrté číslo za lomítkom) ale opakovanie čísel už hrozí znova, tým by sa s rovnakým identifikačným číslom preukazavali dvaja ľudia.
Takže tu nejde len o rodné číslo, ale o zabránenie duplicity osobného identifikačného čísla. Počítač nerozozná túto duplicity a identifikačné číslo priraďuje jednej konkrétnej osobe.
Zjednodušene:
Neviem, ako by sa vám páčilo, keby na tejto stránke šarapatil iný užívateľ s rovnakým nickom „Kazatel“ a tak by všetci ukazovali na vás. Tieto nové IČ majú za úlohu tomuto zabrániť (okrem iných ďalších dôvodov)

Další odpovědi
Edison

Zdroj této informace???

Arne1

ne

Pepa25

Led nemá pravdu, je to jak píše Arne1:
1)duplicity nehrozí, pokud byly, by to dodatečně přidělená RČ lidem narozeným před r 1954

  1. podle počtu číslic odliším lidi narozené před r. 1954: 191110/xxxx má člověk narozený včera, zatímco 191110/yyy ten, který včera soalvit sté narozeniny. Takže na řešení máme je jště nekolik desetiletí čas …

Edison

Led, v zásadě je duplicita nemožná právě díky datumu narození v RČ. Tak vysokou denní porodnost opravdu nemáme. Např. v r. 2013 to bylo v průměru 230 dětí za den. To je dost málo na to, aby kontrolní výpočet modulo11 byl naplněn.

led

1.číslo za lomítkom (1–9) je číslo kraja v bývalej Československej republike, neskôr ČSSR.
Práveže už vznikli duplikáty (videla som tie čísla na vlastné oči) sa pristúpilo k zmene čísla. Preto sa neskôr pristúpilo k 4 čísliciam za lomítkom.
Skúste si nájsť, pre vás to nie je problém, na internete odborné články o tejto problematike.

Arne1

úvaha o tom, že se přidalo čtvrté číslo aby bylo více možností je zcela nesmyslná. čtvrtá číslice je pouze a jenom kontrolní – doplňuje na dělitelnost jedenácti.
Pokud by za padesát let mohlo dojít k dupliticám (kontrolní cifra je od roku 1954) tak se to sále dá řešit například zvýšením měsíce o dvacet.

Edison

Ty duplicity nevznikly ale proto, že by nestačila čísla, ale protože je přidělil lidský lempl.

Kazatel

Drahá Led, kdybyste použila místo papouškování hlavu, došla byste k tomu, že aby mohlo dojít k teoretické duplicitě, musely by osoby běžně dožívat 100 let. Pro denní příděl ve smyslu porodnosti v ČR je to plně dostačující, jak uvádí Edison, navíc v době internetu a online přístupných databází lze případnou duplicitu, na obratem ověřit.

U člověka v produktivním věku je pak duplicita, vzhledem k věku dožití, naprosto nemožná.

Naopak nezřídka se stalo, že již dnes skrz nejednoznačnou identifikaci dlužníka byla provedena exekuce na majetek jmenovce se stejným datem narození.

Mimochodem, datum narození i pohlaví lze vyčíst z datově věty v OP, tak že zapšklé báby stydící se za svůj věk, asi opět ostrouhaj.

led

Vážený Kazatel, nie som pre vás žiadna „Drahá Led“.
Než o niekom tvrdíte, že „papouškuje“, najprv sa zamyslite, čo tvrdíte.
Máte pravdu, na myslenie nepoužívam hlavu, ale rozum. Nestačí používať hlavu ale schopnosť rozmýšľať. Skúste aj vy miesto hlavy použiť rozum a potom pochopíte.
S úctou led

Kazatel

Hledej Šmudlo!

Edison

Pak je Tvůj dotaz plácání hadrem vo vodní hladinu a dělání vln. Naprosto chybí nějaký kontext.

nyjono

Včera to proběhlo médii. Myslím, že to je zatím jen v návrhu.

Kazatel

V návrhu je to již 10 let, teď se jen odložilo to, co již mělo platit.