Elis Pokorná

Při ježdění na koni mě bolí břicho, čím to?

Začala jsem jezdit na koni, byla jsem tam poprvé si to zkusit jen na 20min. a když jsem klusala a vysedávala, strašně mě při tom bolelo břicho vevnitř. Nevíte, čím to je? Bojím se tam jít příště..

Nejlepší odpověď
anonym

Jízda na koni je poměrně fyzicky náročná aktivita, zvláště pro začátečníka. Neznám nikoho, kdo začínal jezdit (nebo se po delší pauze k jezdectví vrátil) aby ho nebolelo „celé tělo“, zvláště den poté. Hodně záleží na uvolnění (tak jak píše zjentek) a velmi důležité je naučit se pohybovat s koněm. Můj názor je ten,
že naprostý začátečník by napřed měl dlouho jezdit v kroku, provádět různé gymnastické cviky na posílení rovnováhy, klidně i bez sedla, bez držení otěží,
na koni který bude pravidelně chodit v kroku, později klusem v kruhu
na lonži.Napřed je třeba naučit se „cítit“ koně pod sebou, získat určitou stabilitu a rovnováhu a pochopit rytmus pohybu.
V prvních minutách nechat začátečníka jezdit v lehkém klusu je naprostá hovadina. Trpí jezdec i kůň!
S největší pravděpodobností se nejedná o výukovou jízdárnu se zkušeným trenérem, to je dobré akorát k tomu aby začátečník získal špatné návyky, kterých se bude později těžko zbavovat a může snadno přijít i ke zranění. Doufám,
že máš alespoň přilbu a vhodné boty! To, že začátečníka bolí svaly nebo „něco“ o čem běžně ani neví, že má , je zcela obvyklé. „Začala jsem jezdit“ na koni" podle toho, co popisuješ vypadá tak, že jsi se jednou svezla a uvažuješ o pokračování. Pokud se opravdu chceš naučit jízdě na koni, bude tě to stát hodně úsilí, bolesti a času. Pravděpodobně bych v tom případě hledala jiný kurz pod odborným vedením.
Poznámka závěrem: např. hipporehabilitace je úspěšná právě proto, že při jízdě na koni je jezdec nucen používat svaly i klouby, které se při běžném pohybu příliš nevyužívají.

Další odpovědi
zjentek

tak to vypadá, že jsi ještě nesplynula s koněm. To znamená, že jdeš proti pohybu koně, zkus se na toto zeptat trenéra ,)