BlackBoy

Prezident USA – právomoci

takže, chcel by som vediet, ci chapem tomu spravne.. takze je toto spravne?
Prezident USA má iba výkonnu moc, takže môže menovať členov vlády a úradnikov. Nemá však zákonodarnú moc – takže nemôže schvalovať zákony, tie schvaluje Kongres. Prezident ich môže iba vetovať, ale aj keby ho Kongres prehlasoval tak by sa schválil.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Ano je to podobně jako u nás, náš prezident je také pouze mocí výkonnou. Vlastně bych řekla, že snad ve všech demokratických zemích.
Standardně se dělí tři moci

  1. zákonodárná = legislativa, ta schvaluje právní normy.
  2. výkonná = exekutiva, ta zajišťuje výkon právních norem, může to dělat i prostřednictvím jiných orgánů třeba v přenesené působnosti.
  3. soudní = judikatura, ta trestá nedodržení platných schválených právních norem.

uf doufám, že jsem se v tom nikde špatně nezakoktala 🙂

Další odpovědi
Drap

Ano. V kostce je to tak jak píšeš

anonym

Nejdulezitejsi ze vseho v Americe ale je, aby se tam vlady ujal nejaky patriot a dal Ameriku poradne do kupy,nekdo treba jako Reagan, a ten kluk,tmavej odtud vypad!!!!!