Převod vozidla a povinné ručení. Zajímavá zkušenost která něco stojí?

Kamarád z dětství mě slíbil že mě prodá svůj M.e.r.c.e.d.e­.s 190. Vše co potřebuje mu vyřídí kámoši. Takže i přepis vozu. Kdo je povinen platit zákonné pojištění? Vlastník=jméno adresa, nebo je pojistka vázaná na RZ? Prý zaplatil takovým způsobem roční pojistku; peníze do ruky nějakému Ivoškovi na brněnské pobočce Allrisk bez potvrzení. Jenže ten prý popletl nějaký symbol .. symbol, ani variabilní nemůže existovat v případě „dát peníze do ruky a zaplať to a to, věřím ti“. Mám za to, že bych měl zaplatit p.r. já, jako ten, který je uveden v tk. Zatím začátkem roku přichází upozornění od Allrisk, že:
tímto Vám, jako vlastníkovi níže uvedených předmětů pojištění sdělujeme, že u nich není řádně placeno pojistné. V této souvislosti byla odeslána upomínka dlužného pojistného plátci pojištění a v případě, že pojistné neuhradí ve stanovený termín, hrozí zánik pojištění.
Může ten, kdo nezaplatí, prokazovat se zelenou kartou při silniční kontrole tak, aby nebylo zřejmé, že p.r. nebyla vůbec zaplacena? Přepis vozu byl udělaný zase přes známost nějakého příslušníka MP, ale koupit vůz nemůžu. Takže vše co se týká úřadování, má kámoš automaticky bez stání front. Odpověď z Allrisk zní: Dobrý den pane …,

vozidlo je pojištěno na základě smlouvy o zprostředkování pojištění č 40000010.. u ČPP prostřednictvím společnosti Allrisk.

Ve věci neuhrazeného pojistného byl rovněž kontaktován p. .....,který s naší společností výše uvedenou smlouvu uzavřel.

Pan ..... (kámoš) nás dnes kontaktoval a sdělil nám,že pojistné uhradí.

Neberte prosím níže uvedený dopis jako upomínku konkrétně Vaší osoby.

Jelikož Vás pan ..... při uzavírání smlouvy uvedl jako vlastníka vozidla,bylo Vám odesláno sdělení,o tom,že p. ..... je v prodlení s platbou pojistného.

V případě dalších dotazů mne prosím kontaktujte.

A ten zaměstnanec Ivošek z Allrisk, příjmení se nesmím dozvědět, protože bych do toho vrtal až by ho vyhodili, prý dostal peníze za 3 auta na zaplacení ročního p. ruč. ale prý se spletl a prý tam budou peníze správně zaúčtovány. Máte radu blízkou s advokátní zkušeností?

Odpovědi
anonym

Dobrý večer.
K Vaší otázce mám také dotaz – do čeho jste se to, proboha, zamotal? Automaticky je ze zákona povinnost, aby bylo vozidlo pojištěno tzv. povinným ručením. Toto pojištění se skutečně týká registrační značky. Pojistná smlouva ale nemusí být nutně sepsána s majitelem vozidla. Pojistné klidně může hradit provozovatel nebo řidič vozidla (čili ten, kdo je skutečně používá). Pokud jste auto koupil nebo prodal jako fyzická osoba, bylo by nejmoudřejší provést přehlášení vozidla na nového majitele a nemuset potom řešit, jestli ten, kdo s Vaším vozidlem jezdí, pojistné hradí, či nikoliv. Co budete dělat ve chvíli, kdy tímto autem někdo způsobí nehodu nebo díky němu bude páchat trestnou činnost? Tady nemusíte hledat advokáta, stačí selský rozum.
Nerozumím také tomu, proč byste nemohl koupit jiné vozidlo. Těch můžete mít klidně 10, ale na všechna musíte mít uzavřeno povinné ručení, pokud je chcete mít v provozu.
Zřejmě Vás někdo docela slušně houpe. Dost věcí z Vašeho popisu situace zavání pořádným průšvihem.

gepik

Pro vás bude asi nejlepší, jakmile auto koupíte, sepíšete kupní smlouvu a budete zapsán v registru jako vlastník, když si sjednáte vlastní pojistku. A pak vás kamarádovy potíže s pojiskou zajímat nemusí. On si své pojištění zruší a dostane i zpět poměrnou část peněz. Pokud ho vůbec má.

Arne1

Za pojištění vozu skutečně odpovídá ten, kdo je v Technickém průkazu. Je už jeho starost, zda ho sjedná on, nebo někdo jiný (tj. pojistník nemusí být nutně vlastníkem). Ale v případě problémů budou nároky vzneseny na toho kdo je v TP a nějaké dohody o placení pojistky nebudou nikoho zajímat.