Převedení užívacího práva obecního bytu na syna

Bydlíme s manželem a s dospělým synem v obecním bytě. Po smrti mých rodičů jsem zdědila jejich rodinný dům, kde se chystáme s manželem nastěhovat a bydlet. Předmětný obecní byt bychom ale chtěli převést na syna. Je toto možné? Za Vaše rady a názory Vám velmi děkuji a zdravím, Ina.

Odpovědi
pondělí

musíte se jít domluvit za majitelem bytu,každá smlouva o užívání je jiná

standa

Možné to určitě je…, ale stejně možné je i to, že obec tu ´změnu´ z různých důvodů neschválí a vám v tom horším případě obec dá výpověď dle ustanovení § 711/2.c) občanského zákoníku, protože jste se stala vlastníkem nemovitosti a lze na vás a vaši rodinu spravedlivě požadovat, abyste užívali svoji nově nabytou nemovitost.

Důležité také je, v jakém právním postavení vůči pronajimateli je váš syn, zda se jedná o SPOLEČNÝ nájem bytu s předchozím souhlasem pronajímatele (§ 700) a nebo zda se jedná jen o užívací právo rodinného příslušníka, které bylo pronajímateli oznámeno (§ 689/2).

Pokud by syn byl řádným ´společným´ nájemcem, tak by při té krajní eventualitě, z nájemního bytu dle výše zmiňovaného ustanovení (§ 711) neměl být vypovězen. V opačném případě by mohl nastat problém.

DOPORUČENÍ, které je ale vůči obci z určitého úhlu pohledu neetické ☹

  1. Nechť syn požádá obec o souhlas ke SPOLEČNÉMU nájmu bytu
  2. Pokud byste byli obcí vyzváni ke sdělení, zda je zděděný dům použitelný k bydlení, tak byste měli mít ´po ruce´ důvody, že tak není možné (např. rekonstrukce)
  3. Teprve až po skončení rekonstrukce nebo po uplynutí jiného i účelového důvodu, pro který jste nemohli dům užívat, oznamte obci ukončení nájmu ze strany vás a manžela. Do té doby byste měli bydlet ve svém bytě.
  4. No a protože syn se stal řádným, byť společným, nájemcem už dříve, tak nyní při vašem ukončení nájmu, se stane jediným nájemcem stávajícího bytu.

Docela složitý, co? 🙂

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t8h7.aspx