Avatar uživatele

Převedení užívacího práva obecního bytu na syna

Bydlíme s manželem a s dospělým synem v obecním bytě. Po smrti mých rodičů jsem zdědila jejich rodinný dům, kde se chystáme s manželem nastěhovat a bydlet. Předmětný obecní byt bychom ale chtěli převést na syna. Je toto možné? Za Vaše rady a názory Vám velmi děkuji a zdravím, Ina.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

musíte se jít domluvit za majitelem bytu,každá smlouva o užívání je jiná


Avatar uživatele
Zlatý

Možné to určitě je..., ale stejně možné je i to, že obec tu ´změnu´ z různých důvodů neschválí a vám v tom horším případě obec dá výpověď dle ustanovení § 711/2.c) občanského zákoníku, protože jste se stala vlastníkem nemovitosti a lze na vás a vaši rodinu spravedlivě požadovat, abyste užívali svoji nově nabytou nemovitost.

Důležité také je, v jakém právním postavení vůči pronajimateli je váš syn, zda se jedná o SPOLEČNÝ nájem bytu s předchozím souhlasem pronajímatele (§ 700) a nebo zda se jedná jen o užívací právo rodinného příslušníka, které bylo pronajímateli oznámeno (§ 689/2).

Pokud by syn byl řádným ´společným´ nájemcem, tak by při té krajní eventualitě, z nájemního bytu dle výše zmiňovaného ustanovení (§ 711) neměl být vypovězen. V opačném případě by mohl nastat problém.

DOPORUČENÍ, které je ale vůči obci z určitého úhlu pohledu neetické :-(
1. Nechť syn požádá obec o souhlas ke SPOLEČNÉMU nájmu bytu

2. Pokud byste byli obcí vyzváni ke sdělení, zda je zděděný dům použitelný k bydlení, tak byste měli mít ´po ruce´ důvody, že tak není možné (např. rekonstrukce)

3. Teprve až po skončení rekonstrukce nebo po uplynutí jiného i účelového důvodu, pro který jste nemohli dům užívat, oznamte obci ukončení nájmu ze strany vás a manžela. Do té doby byste měli bydlet ve svém bytě.

4. No a protože syn se stal řádným, byť společným, nájemcem už dříve, tak nyní při vašem ukončení nájmu, se stane jediným nájemcem stávajícího bytu.

---------

Docela složitý, co? :-)

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/obcanzak/cas t8h7.aspx

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1100
Zlatý mosoj 922
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 272
Zlatý Hlada 257
Zlatý marci1 252
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.