blesk26

Přeúčtovat poštovné i s DPH?

Odeslal jsem zboží obyčejným balíkem (ne obchodním), který není zpoplatněn DPH, tak jsem částku za poštovné pouze přeúčtoval s 0% DPH. Odběratel ale tvrdí, že faktura je špatně, protože prý musím uvést u poštovného 20%. Jak se to tedy má? Nemůžu si přeci do přeúčtování vymyslet DPH, které jsem neplatil. Díky za odpověď.

Nejlepší odpověď
standa

Pro tyto účely je úplně fuk, zda jste zboží nakoupil s daní nebo bez daně, zda přeúčtováváte plnou cenu, ke které si něco přirazíte nebo nepřirazíte…

Podstatné je, zda Vy jste plátce DPH.

Pokud ano, tak bez ohledu na to, od koho a s jakou sazbou jste zboží pořídil, musíte uplatnit daň na výstupu.

Pokud plátce nejste, tak žádnou daň účtovat samozřejmě nebudete, a nikoli proto, že jste nakoupil s nulovou sazbou, ale protože nejste plátce.
Doplňuji:
To Jambalaya1 :
Dříve skutečně BYLY běžné oba typy přefakturace, tedy s DPH i bez. Zejména zásilkové obchody takto postupovaly. Ale dnes tuším, že už přes rok existuje ministerský výklad, který plátcům neumožňuje přefakturovávat ´poštovní´ služby s nulovou sazbou, pokud nejsou držitely poštovní licence (§ 52 zák. o DPH)

To Jambalaya2 :
mrkněte do diskuze

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/dph/cast1h2d8­.aspx

Další odpovědi
Jambalaya

To jsou tedy věci, co se člověk nedozví?

Poštovné je služba osvobozená od DPH dle zákona, provozuje-li ji držitel provozní licence.

Tedy, pokud pouze přefakturováváte částku za poštovné ve stejné výši, může být tato částka bez DPH.

Běžné jsou oba typy přefakturace, tedy s DPH i bez. V každém případě ale, odběrateli to může být úplně šumák. Odpovědnost za vydanou fakturu nesete vy.

I tak Vám však jako plátci doporučuji, abyste v těchto případech používal variantu s DPH. Z hlediska správnosti je to jedno, avšak pokud „uskutečňujete plnění osvobozená od DPH, jste povinen kráti DPH na vstupu a vést k tomu patřičnou evidenci“. Dále se vám tato osvobozená částka za poštovné objeví samostatně na žádku přiznání k DPH a budete muset počítat koeficient.

To Standa:

Nevím, jestli mám říci, zda čtete hodně nebo málo. Přefakturaci poštovného lze provést stejně jako dříve na základě §10 odst. 11 ZDPH.
Tedy stále jsou možné oba postupy. Většina firem a obchodů to ovšem nedělá jednak z důvodu zbytečněho zesložitění evidence DPH a dále proto, že nemusí být částka poštovného vždy známa předem.
V uváděném případě však se jedná o zcela konkrétní částku uhrazenou za třetí osobu bez jejího navýšení. Zcela jednoznačně lze přefakturovat bez DPH!!!!
Doplňuji:
To Standa: Další příspěvek do diskuse na téma poštovné 🙂

mosoj

Pokud jste plátce DPH a prodáváte vy ,je třeba k tomu přidat DPH navíc. Pokud nejste, je to v pořádku. DPH které naúčtujete potom odvedete eráru.

petrdv

to Drap: nemáte pravdu, ne všechny služby pošty jsou zdaněny DPH.
Tato věc se týká i mne. Ať už je to tak jako tak, souhlasím s názorem, že odběrateli je to šumák. Dále jsem toho názoru, že pokud je nutno DPH u přeúčtování obyčejnýho balíku připočítávat, jde o právní paskvil, neboť DPH značí „daň z přidaný hodnoty“ a rozhodně přefakturací služby někoho jinýho, navíc osvobozený od týhle neurvalý daně žádná přidaná hodnota ke zdanění nevzniká.

to Mikiska:
máte pravdu, odběratel je a bude odpovědný za plnění DPH. zapomněl jsem na další z legislativních paskvilů, kdy neodvedený dépéháčko prodejce bude rozúčtováno každýmu zjištěnýmu nakupujícímu. těšme se

Mikiska

Dobrý den všem, jen pro upřesnění od 1.4.2011 přebírá odpovědnost za správnost daňových dokladů právě odběratel, tudíž mu to nemůže být jedno.

Jambalaya

A ještě si dovolím polemizovat o dalších sděleních. To, že je odběratel ručitelem za odvod DPH dodavatelem není tak, jak to zprvu vypadá. Jednak se to týká zejména některých oborů dle výkladů např. stavebnictví apod. a navíc se týká případu, kdy odběratel věděl či mohl vědět, že DPH nebude odvedeno. Např. velká dodávka stavebních prací od ukrajinské firmy, která ho samozřejmě neodvede. Pro tento případ je opravdu odběratel ručitelem, avšak důkazní břemeno leží na FÚ, nikoli na daňovém subjektu 🙂.

Poštovné by vám asi nedokázali 🙂, ale děkujeme za příspěvek do diskuze 🙂

standa

„Přefakturaci poštovného lze provést stejně jako dříve na základě §10 odst. 11 ZDPH.“

S: já samozřejmě ustanovení § 36/11 znám, nikoli však § 10 🙂 , ale na rozdíl od vás
postupuji podle výkladu, který je například zmíněn v níže uvedeném odkazu, kde hlavy pomazané zmiňují ve svém výkladu i tuto podmínku:

  • přijatá a uhrazená částka není pro plátce výnosem (příjmem) ani nákladem (výdajem) za uskutečněná plnění a plátce o nich účtuje jako o zúčtovacích vztazích (nebo je eviduje jako průběžné položky)

http://www.ac­contes.cz/pre­fakturace-z-pohledu-zakona-o-dph-od-ledna-2009

p.s. a zkuste to, a napište zda čtu hodně nebo málo 🙂

Jambalaya

No já bych tedy Stando řekla, že čtete málo, když se na to ptáte 🙂, protože kdybyste dočetl hlavy pomazané až dolů, možná byste změnil názor 🙂.

Jinak ještě k té citaci, tato se týká přefakturace, mám totiž dojem, že ze zákona zmizelo písmeno o přefakturaci tepla, vody atd., ale nechce se mi hledat původní §. Ano, máte pravdu, např. při vyúčtování elektřiny se využívá závazkových vztahů a sice přijatá faktura se účtuje odběratel proti dodavateli, tím se vyhneme nákladům i výnosům a tedy ovlivnění základu daně.

Účtovat tímto způsobem poštovné je hovadina, i když může být.

A ještě jednu věc, to, že se využívají zúčtovací vztahy, tedy dodavatel proti odběrateli, neznamená, že se neúčtuje o DPH na vstupu či výstupu. To nemá s náklady a výnosy pranic společného.

Máte pravdu, omlouvám se za chybné uvedení paragrafu, není to 10, ale samozřejmě §36 ZDPH.

petrdv

Standa a Jambalaya se pěkně rozbrejkovali, tedy tím chci říct, že se nejspíš v zákonech vyznají. Proto prosím o odpověď.cz na moji poznámku výše: vzniká přidaná hodnota při přeúčtování poštovnýho?

Jambalaya

To Petrdy:

V odkazu, který správně našel Standa, máte dole odstaveček přímo k tématu poštovní služby:
http://www.ac­contes.cz/pre­fakturace-z-pohledu-zakona-o-dph-od-ledna-2009

I já nadále trvám na tom, že nemusí být poštovní služby zahrnuty do základu DPH v případě přefakturace, za předpokladu, že nedojde k jejich navýšení, viz předchozí komentáře.

K jakému závěru došel Standa nevím 🙂