Lů18

Musí se při pozastavení či zrušení živnostenského oprávnění uvádět důvod?

Nevíte někdo, když bych chtěla pozastavit nebo zrušit živnostenské oprávnění, je k tomu potřeba úvést i důvod, proč chci pozastavit/zrušit živnosťák?

Nejlepší odpověď
Drap

Ne. Nic nemusíš sdělovat. Je to tvoje rozhodnutí a nikdo se na to neptá.

Další odpovědi
redy

Zrušit nejde, pozastavit jo. Důvod nemusíš udávat.

McArthur

Při pozastavení platnosti živnosti se obvykle uvádí doba, po kterou má být živnostenský list pozastaven. Upozorňuji, že v době pozastavení živnostenského oprávnění nesmíte vykonávat podnikatelskou činnost. Poplatky se neplatí.

Zrušení živnostenského oprávnění s sebou nese obvyklou kontrolu z Finančního úřadu. Důvod se ale také neuvádí a je to bez poplatků.

V prvním případě doporučuji informovat Finanční úřad, ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Úřady si sice mají informace předávat, ale ne vždy tak činí. V druhém případě to není jen doporučení, ale nutnost informovat úřady.