nadi

právo dcery a manželky

když umřel majitel obchodu a nikdo neví jestli ma závět a co bude dál s obchodem má právo jeho dcera nebo manželka nakládat ze zbožím v obchodě jak chce ona?když vlastně nikdo neví jestli to někomu odkázal?počítají si samy zboží jdou ho prodávat a to také pod cenu?
Doplňuji:
o práci sem přišla dostala sem výpověd po smrti majitele ,že nám nezaplatí ani šichty co sme měli navíc než umřel,dceři a manželce jde jen o peníze ,moc mě bolí jak se k tomu staví .Šéf byl moc hodný člověk!

Nejlepší odpověď
anonym

Neptala jste se tu už na stejnou věc? Ze zákona jsou jako dědicové ustanoveni manželka a děti. Takže na to, aby rozhodovaly o obchodě, právo mají. Jedině závětí by muselo být určeno, že dědicem prodejny bude někdo jiný, nebo konkrétní osoba. I tak by ale mohla být závět dědici ze zákona napadnutelná.
Na druhé straně byste měla být ráda, že zjevně o chod obchodu někdo zájem má a že tedy asi o práci nepřijdete. O cenách se samozřejmě můžete s manželkou zesnulého šéfa pokusit domluvit, ale respektujte její stanovisko. Má na ně právo.
Uvědomte si, že běžné vyřízení pozůstalosti trvá cca 3 měsíce. To by pro Vás přece řešením nebylo. Po tu dobu by zůstal obchod uzavřen, jelikož jako zaměstnankyně k němu nemáte vlastnické právo.
Manželka zesnulého by se mohla v případě pochybností domáhat svých práv soudně „předběžným opatřením“. V běžné situaci se však k takovému řešení nepřikročuje. Tímto způsobem se řeší „sporné“ případy. To, že Vy pociťujete za „spornou“ záležitost práva manželky a dětí zesnulého, není relevantní.
Doplňuji:
Pozůstalost řeší občanský zákoník, nikoliv živnostenský.

Další odpovědi
anonym

Před 2 dny ses už ptala a dostala odpovědi včetně odkazů na platnou legislativu a podrobný postup na webu businessinfo – viz odkaz ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/podotykam-ze-ze-svych-duvodu-se-nerozvedl

Sůwa

Zkus hledat v Živnostenském zákonu – http://www.cesky-obchodni-rejstrik.cz/ziv­nostensky-zakon/, případně se zajdi zeptat na Živnostenský úřad. Přesnou odpověď tady nejspíš nedostaneš.
Doplňuji:
§ 13 Pokračování v živnosti při úmrtí podnikatele

(1) Zemře-li podnikatel, mohou v živnosti pokračovat až do skončení řízení o projednání dědictví:

  1. správce dědictví^29),
  2. dědicové ze zákona, pokud není dědiců ze závěti,
  3. dědicové ze závěti a pozůstalý manžel nebo partner^28a), i když není dědicem, je-li spoluvlastníkem majetku používaného k provozování živnosti,
  4. insolvenční správce ustanovený soudem podle zvláštního právního předpisu26); nejdéle však do skončení insolvenčního řízení, nebo
  5. pozůstalý manžel nebo partner^28a) splňující podmínku uvedenou v písmenu c), pokud v živnosti nepokračují dědicové.

Pokračování je dále v § 13 výše uvedeného zákona. Tazatelka se neptala na řešení pozůstalosti, ale na pokračování činnosti.

Damiana

Zeptej se tady:
http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/