independent

Používáte spořič obrazovky? Nezatěžuje to VGA? Není to zbytečné u plochých obrazovek?

Já mám nastavené vypnutí monitoru po pár minutách, ale spořič byl pěknější.

Odpovědi
Kepler

Používám, ale spíš jen pro zajímavost. Buď se obrazovka změní v plápolající krb, nebo akvárium. U dnešní LED už ztratily spořiče význam, ať už pro úsporu energie, nebo zamezení „vypálených“ míst, jak tomu bylo u CRT obrazovek. VGA, pokud vím, je typ konektoru, nevím, jak by ho mohlo zatěžovat.

jpau

Jde o panel. U IPS je to vcelku asi jedno, u OLED to může být užitečné (nebudou se vypalovat statické prvky na obrazovce – třeba lišta atp.).

Pokud používáš VGA (opravdu, dnes?) nebo jakýkoli jiný současný standard tak se tam s žádným „zatížením“ nepracuje – to je naprosté zmatení pojmů.

Pokud se monitor skutečně velmi (v rádu desetkrát denně atp.) často vypíná. tak je to asi ta nejhorší alternativa, protože budou dostávat různé silové komponenty co v něm jsou (zdroj atp.).

Dochy

Už to ani nepoužívám. Co se zátěže grafiky týče, záleží jaký spořič. Některý používá jen jednoduché algoritmy, jinému nestačí ani středně výkonná graf. karta. To co bývá standardně ve windows by mělo být spíše úspornější.

Jinak ty spořiče (až na vyjímky) jsou spíše hračkou či módní záležitostí. U LCD nemá smysl – Leda trochu poutavější obrazovka pro zamčený počítač – přitom je vidět že je počítač stále zapnutý.

Smysl má u CRT a OLED. Tmavé plochy snižují spotřebu a opotřebení, proměnlivý obraz zamezuje vypálení obrazu. U CRT (zvláště monochromatických) je to vypálení naprosto běžné, u OLED jsem to sice ještě neviděl, ale vzhledem k informacím o omezené životnosti zvláště tuším modrých subpixlů (postupně se snižuje svítivost) je také pravděpodobné.

independent

Tím VGA jsem chtěl říct grafická karta.

jpau

To je docela rozdíl pane. Asi jako když někdo řekne silnice a myslí tím auto. Možná by bylo lepší používat pojmy, kterým sám rozumíš.

Takže tak. Záleží na tom jak složité věci ten spořič dělá, nicméně při dnešních schopnostech grafických karet je to úplně jedno (bavíme se o tom, jestli budeš využívat třeba 0,5% nebo 1% klidně i méně, nelze takto od stolu říct – čísla jen pro představu).

Dochy

VGA kromě konkrétního módu bývá běžně používáno i jako synonymum pro graf. kartu. (Více dříve, teď spíše označení graf. módu/rozlišení) Takže bych to zas tak neřešil, myslím, že tohle bylo zbytečné napadání.