Kepler

Používáte nějakou elektronickou ochranu proti přepětí v síti?

Zrovna teď se na Valašsko od jihu řítí vydatné bouřky, ještě nejsou nad námi a světla co chvíli pomrkávají. Už se mi dvakrát v minulosti stalo, že úplně spadl PC, naštěstí bez následků. Za půl hodiny se zase dal zapnout.
http://portal­.chmi.cz/files/por­tal/docs/mete­o/blesk/data_jscel­dnview.html

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Aby bylo zajištění proti úderu blesku (relativně) spolehlivé, bylo by nutno dodržet 3 stupňový systém. Viz odkaz na wiki. To znamená stupně přepěťové ochrany třídy B, C, D. „B“ se umísťuje na přívodu do objektu, „C“ se umísťuje v hlavním el.rozvaděči a „D“ už je pak buďto v zásuvce, nebo jako adaptér, případně součást rozbočovacího kabelu (viz druhý odkaz).
Pokud se použije pouze konečný stupeň, tedy D, stále nemusí být přepěťová ochrana dostatečná.
Ochrana proti zásahu blesku a jeho následkům je vždy poměrně problematická. Jsou sice vypracovány předpisy a normy, jejich dodržení by mělo být předpokladem pro spolehlivou ochranu, ovšem o 100% nikdy nejde.
To že Ti PC „spadl“ při bouřce, bylo způsobeno spíše výpadkem napětí v síti, kdy, někde, do její soustavy (vedení, trafostanice), blesk udeřil. Ovšem pokud by se dostalo to opravdové a plné přepětí až do zásuvky Tvého PC, tak by to, nejspíše jeho zdrojová část, určitě nepřežila.
Ale i pouze ten stupeň D, pokud je přepětí v síti podstatně eliminováno, ale přece jenom nějaký ten zůstatkový „drobek“ se do zásuvky dostane, má i tenhle stupeň význam a tak Ti jej doporučuji.
Výhoda je, pokud je PC napájen přes UPS, nebo NB ze samostatného síťového zdroje, pak je předpoklad, že to odnesou tyto části. Pokud je PC napojen přímo na zásuvku, je předpoklad, že bude poškozena jeho zdrojová část.
Ale při „festovním“ zásahu blesku velmi blízko, dokáže toto velké přepětí zničit cokoliv.
Osobně jsem viděl následky, kdy zásah blesku vytrhal u RD přípojkovou skříň ze zdi, včetně vedení a zničil v tomto objektu většinu připojených el. spotřebičů (lednice, mražáky, TV a pod.)

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%99ep%C4%9B%C5%A5­ov%C3%A1_ochra­na

https://www.ti­pa.eu/cz/jisti­ce-proudove-a-prepetove-chranice/c-1456/?sort=dow­n&iop=20&utm_sou­rce=sklik&utm_me­dium=cpc&utm_cam­paign=2+%7c+SE­A+%7c+Sortimen­t+_sestavy-Prepetova-ochrana1&utm_con­tent=Prepetova+ochra­na+levne&utm_ter­m=prepetove+ochra­ny

Další odpovědi
independent

Používám, mám přepěťovou ochranu v prodlužce, která napájí PC a pak v pojistkové skříni je taky nějaký proudový chránič a přepěťová ochrana taky.

briketka10

Já nemám žádnou. Noťas a TV odpojuji ihned ze sítě.
Obejdu se bez toho než bouřka přejde.

Kepler

Bohumile dík, takže asi použiju zásuvkovou ochranu D. mám na to připojeno celé audio-video centrum. Vím, že stačilo, že blesk práskl blízko a stačilo to. Snad indukcí.

Edison

V podstatě platí: A – proti přímému uderu blesku do vedení, řešeno jiskřištěm na sloupu, u tranformátoru a podobně. Vysoké napětí s krátkým trváním, rychle se snižuje a Áčko přestává být účinné, postupuje dále nižší napětí po delší dobu. B – proti blízskému úderu blesku. Řeší se varistorem na velký výkon, velký proud po krátkou dobu, nebo malým jiskřištěm, případně kombinací (asi nejdražší část systému přepěťových ochran). Většinou u hodin, opět snižuje, spíše ořezává napětí, přebytek pálí v sobě, proto na velký výkon. Má pomalejší reakci, proto by mělo být předřazeno A a to v dostatečné vzdálenosti. I impedance vedení se projevuje zpomalením růstu napětí. Následuje C – proti vzdálenému úderu blesku. Už jen varistor, rovněž na velký výkon, ale na nižší napětí. Reaguje zhruba stejně rychle jako B, ale B se předřazuje kvůli proudům. C snese menší proud, ale po delší čas. Takže spálí ty zbytky. Umísťuje se do podružného rozvaděče, opět v zásadě platí, že by měly být dodrženy určité délky vedení. No a nakonec D už funguje spíše proti VF rušení, krátkým, nízkoenergetickým ne příliš velkým špičkám, na které jsou předešlé stupně krátké díky velikosti a rychlosti těhle jevů. Hodí se zejména tam, kde jsou v rozvodu motory, spínané zdroje, větší stykače a podobně. Pochopitelně jako poslední stupeň celkového systému přepěťové ochrany. V celém systému hraje podstatnou roli dobře a správně provedené uzemění, na správných místech.

B a C se daj ovšem koupit jako sdružený přístroj do rozvaděče. Ze zkušenosti vím, že pokud je toto celé skutečně dobře provedeno, funguje to velmi dobře. Zažil jsem případ, kde vedle sebe stály dvě stavební buňky, v jedné nějaké lékařské pčístroje „pod ochranou“ a v té první jen nějaké zázemí s compama, ovšem bez ochrany, nebo jen nějak špatně udělaná. Společný přívod, do kterého to mlasklo. Ta ordinace byla sice popálená, ale elektrika v pohodě. Prostě se to svezlo kudy mělo. Kanc vypálenej zevnitř.

Edison

Přepěťová ochrana v prodlužce se hodí tak proti přepětí vniklému vlivem místních zdrojů, třeba rozběhem motorů, spínáním prvků a podobně. Proti atmosferickým vlivům musí být realizován komplex opatření od jiskřišť, přes varistory až po odrušovací prvky. Jsou ve třídách A – D a jejich instalace by měla být komplexní. Kažá třída ochrany má totiš jistá specifika a chrání před různými vlivy atmosferických výbojů.