Používám windows a chci si instalovat linuxy z internetu. Jak se to dela?

Prejit z windows na linux

Nejlepší odpověď
Lencis

  • stáhnout komplet instalačního disku.
  • vypálit obraz na DVD
  • v biosu nastavit „bootování“ z DVD mechaniky
  • postupovat dle pokynů instalace

Další odpovědi
lukas

Mno pokud chcete dát kompletně pryč Windows i smazat všechny vaše data na disku tak je to v pořádku.

Jinak ale myslete na to, že linuxový systém bude potřebovat zcela nový oddíl disku (jako máte např. na C: Windowsy) v jiném formátu než mají Windows. To tedy znamená kompletní smazání(zformá­tování) jednoho vašeho oddílu.
Pak je potřeba také další linuxový oddíl, který se používá jako dočasná paměť (většinou 512mb-2GB, stejné jako „virtuální paměť“ u Windows).
Data která jsou uložena na oddílu Windows tzn. tento oddíl je ve formátu NTFS(WinXP a novejsi) budou jistě čitelná, ale nejsem si jist jestli na tento oddíl bude možné zapisovat, snad se s tím novější Linuxy nějak poperou.

Ty oddíly, které jsem tu popsal se vytvoří velmi snadno pomocí průvodce každého Linuxu při instalaci, jen jsem chtěl upozornit, že nejde instalaci provést tak nějak bokem a nainstalovat Linux na C:, pokud tam jsou Windowsy..

Na následujícím odkazu jsou odkazy na stažení na Linux FEDORA.

Zdroj: wiki.fedora.cz/do­ku.php?id=fcz:­stahnout