JájsemRaibek

Používá raketoplán při přistání motory nebo je to jen obyčejný kluzák?

A pokud se mu nezdaří přistání, tak je prostě v prr, protože už druhý kolečko neudělá.
Letí z vesmíru a prostě letí až doletí na místo přistání?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, přistává jako kluzák a má jen jeden pokus. Vzhledem k tomu, že má malou plochu křídel, přistává za vysoké rychlosti a po strmým úhlem. Kterýsi astronaut prohlásil, že to má letové vlastnosti padající cihly…

Další odpovědi
Justin1

Raketoplány se (aspoň v NASA) už asi skoro před 10 roky přestaly používat, ale bylo to tak, že raketoplán použil motory ke zpomalení pro přechod z přibližně kruhové oběžné dráhy na eliptickou suborbitální dráhu, po které klesal k zemskému povrchu, na přistání ho navedly počítače a až samotné dosednutí na přistávací dráhu provedli astronauti tak, že ovládali raketoplán ručně, ale to dělali jenom pro ten zážitek, jinak i to dosednutí mohlo proběhnout automaticky.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.