perwin

Pomůžete mně vypočítat, jaký chladič potřčebuji pro stabilizátor LM338?

Snažím se vypočítat, jaký chladič bych potřeboval pro stabilizátor LM338 (specifikace zde: http://www.ti­.com/lit/ds/sym­link/lm338.pdf ).
Ze specifikace vyplývá, že max. vstupní napětí je 35 V a max. odebíraný proud je 5 A. Výstupní napětí je potom v rozsahu 1,2 V až 32 V.
Snažím se provést výpočet podle tohoto návodu: http://pandatron­.cz/?219&vypo­cet_chladice – tepelný odpor podle specifikace pro TO-220 (NDE) je K1 = 4 °C/W.
Narazil jsem ovšem na problém už při začátku: Jak mám vypočítat max. ztrátový výkon? Protože podle návodu by to bylo P = (35 – 1,2) * 5 = 169 W, což je nesmyslně velké číslo. Po dosazení do dalšího vzorce z návodu by totiž vyšloa teplota pouzdra Vc = Vj – K1 * P = 200 – 4 * 169 = –476 °C, což je nesmysl.
Děkuji za rady.

Původní neotázka
Potřebuji pomoc s výpočtem chladiče pro stabilizátor LM338

Nejlepší odpověď
cochee

No přece nebudeš ten ztrátový výkon počítat z tabulkových limitů, ale z hodnot, které budeš mít v reál zapojení, ne? Třeba: potřebuješ výstupní U = 4,5 V a napájet to budeš 12 V a odebírat budeš max 1 A, můžeš tomu dát rezervu třeba 15% a hned z toho máš 12–4,5 * 1 = 7,5 a s tou rezervou asi 8,6 W, dál už to nebudu rozebírat, dosaď si tvé provozní hodnoty.

Další odpovědi
Hlada

Není to nesmyslně velké číslo. Výpočet je správný.
Z výsledku vyplývá, že v tomto pracovním bodě stabilizátor nemůže fungovat.