tomasnejedl

Potraviny, kde neprodávají alkohol?

Existuje v Česku nějaký obchodní řetězec, který nabízí poukázky na nákup potravin a zároveň neprodává alkohol, ani cigarety? Rád bych finančně pomohl lidem bez domova prostřednictvím darování těchto poukázek, ale zároveň bych preferoval, aby si za ně nekupovali alkohol nebo cigarety. Také bych také ocenil, kdyby tito lidé měli možnost vybrat si potraviny, které právě potřebují a které si přejí sami.

Nejlepší odpověď
elkon

Pokud vím, tak na poukázky nelze koupit alkohol, ani cigarety. Pokud pokladní nechce riskovat malér.

Další odpovědi
Drap

Tak jak píše elkon, v praxi to potom vypadá tak, že tito lidé stojí před obchodem, návštěvníkům nabízí poukázky, někdy i se slevou. Takto získané peníze smění za alkohol a cigarety. Mě samotnému už bylo několikrát nabízeno.

cappuccino

Zamer je to dobry, ale stejne je neprevychovas! Radeji zajdi mezi ne a rozdej jim primo potraviny.

Filip84

Ne, neexistuje.

Proč by to někdo dělal? Kšeft je kšeft, takový prodejce by musel být hňup a blázen! 🤓

Filip84

To je jak v hospodě: když bys přišel, objednal si flašku lahve na stůl (třeba víno, víš co), třeba ve dvojku, já nevím – tehdy, ať se to dobře počítá – Kč 200.00, pak bys požádal o účet a vytáhl 3 × stravenku ana Kč 90.00 a řekl „dvě stě třicet“, tak já poděkuju, vysázím ti Kč 60.00 a tím to pro mne končí.

Proč by mne to mělo, jako, interessovat? Stejně jsme ty stravenky nevraceli – z toho ti strhnou, normálně jsme za to kupovali zboží, do hospody, ne? No tak v čem je problém? 🤷‍♀️

Filip84

elkon: Pokud nejsou nad kasou kamery, tak se to dělá takhle:

možnost #1:

Zákazník má v košíku flašku lahve za Kč 170.00 a chce cigára (Kč 130.00). To jsou tři stovky, dává ti tři stokorunové „stravenky“ (pro zjednodušení tomu budu říkat stravenky, funguje to stejně; a papírové, se stravenkovou kartou fakt neuděláš nic, teda jo, ale to v dalším případě). Ty mu prodáš flašku lahve i cigára, ale do kassy zadáš, že platil hotově, nikoli stravenkami. No a musíš si pamatovat / poznamenat, že máš Kč 300.00 „v luftě“.

Přijde bába, má v košíku chleba (Kč 40.00), sádlo (Kč 20.00), šišku salámu (Kč 100.00). Platí Kč 160.00, dává ti dvoustovku. Ty ale do systému zadáš, že bába platí jednou stravenkou ana Kč 100.00, no a že doplácí Kč 60.00 v hotovosti. Bába beztak účet nechce, normálně ji vydáš Kč 40.00 a musíš si pamatovat / poznamenat, že máš „v luftě“ Kč 200.00 ve stravenkách.

No a tak pokračuješ, až to vyrovnáš. 🤷‍♀️

možnost #2:

Platí úplně stejně, flašku lahve a cigára, jako v minulém příkladu. Ty si ty tři stravenky vezmeš, samozřejmě, že zadáš, že platil cash, no a flašku i cigára mu prodáš.

Pak si ty stravenky necháš, jednoduché, a dáš do kassy Kč 300.00. Jako, víš co, když víš, že po práci beztak půjdeš na nákup za pětikilo, jako jídla, tak je ti to Wurst.

možnost #3:

Nemáš systém, který by do kasy naváděl položky (scanováním EANu, nebo ručně), ale zadáváš ceny. Jsou takové obchody, tady se nemá dělat reklama, takže nemohu říct jaké, ale u nás měla Hruška poněkud obstarožní pokladní systémy, nevím, jestli ještě má.

Pak je to úplně easy, protože ti donese flašku, ty natipuješ do kasy „170_00“, chce cigára, natipuješ „130_00“, dáš součet, vypíše ti to na displayi „300.00“. Chce platit stravenkovou kartou? Vezmeš terminál, naklepeš tam „300.00“, potvrdíš, takže, žádný problém. To je, na rovinu, nejlepší, co můžeš mít, ale prakticky už to nikde není, ne kvůli nějakým stravenkám, nebo něčemu podobnému, ale kvůli inventurám, protože nemáš žádnou kontrolu, třeba, co se krade. Takhle to zjistíš, přesně (teda samozřejmě s výjimkou selhání lidského faktoru).

Kde je vůle, je i cesta. Na rovinu, v každém obchodě jsi hodnocený podle obratu a zisku. Takže … Jasné, ne? 🤷‍♀️

tomasnejedl

elkon: Děkuji za info, bohužel jsem v podmínkách nikde nic nenašel, ale zkusím se informovat přímo na prodejně.