HZK

Poruším autorská práva, vytvořím-li vlastní verzi něčí písně?

Nahraji kupříkladu metalovou verzi Zlatokopek od Rytmuse nebo Burlaků od Kabátů, s pozměněnou melodii, upraveným textem a dám ji na YT. Porušuji v takovém případě nějaké právo?
Předpokládám, že ponechám-li originální text porušuji to 100%

Nejlepší odpověď
ivzez

Ano, porušíte.
K zásahu do cizího autorského díla potřebujete souhlas autora.

Další odpovědi
Edison

Odpověděl sis sám v první větě: „Něčí“ píseň je prostě něčí píseň i s příslušný­mi právy.

elkon

Často se autoři soudí, když někdo zveřejní skladbu, která i jen připomíná jejich dílo, nebo je melodie podobná. Neriskoval bych to. Může to stát dost peněz. A navíc, předělaná melodie bývá docela hrůza, protože to zničí původní atmosféru skladby.

Kelt

Těžko říct, to by musel asi posuzovat právník hudební odborník. Co je to pozměněná melodie? Je v tom nějaká definice? Tři takty stejné, pak změna rytmu např. Nebo co je upravený text? Uvedu příklady – Slyšel jsem rockovou verzi naší hymny, Kde domov můj, řekl bych, že je to něco jiného, než známe, ale nazvali to tak, jak to nazvali. Nebo mnoho písní má různý nápěv, takže i to jsou různé verze, varianty a na autorská práva se nikdo neptá.
Nebo si mohu skladbu dát do jiné tóniny, změnit délku nějakých not je to moje verze.
To jeden skladatel měl koncert vlastních skladeb a divil se, že si jeden posluchač po skončení koncertu ty melodie pobrukoval. Tak mu říká, to je úžasné, víte jak mne těší, že si lidé pamatují moje skladby, že si je pobrukují.
A ten posluchač mu odpoví: Já si pamatuji, komu byly ty skladby ukradeny.

HZK

Pozměněnou melodii skutečně myslím změnu např 2 tónů, prostě podobná.
Lze změnit riff, tempo, ladění.
Upravený text třeba z poloviny napíšu dle sebe nebo to napíšu po svém celé, se stejnou pointou.