EDA

PORODNÉ SVOBODNÉ MATKY

Chtěla bych se zeptat: mám sestru, která nedávno porodila holčičku. Otec je zapsaný v rodném listě, ale s matkou nežije. Matka bydlí v domě rodičů. Těhotenstv í bylo od začátku rizikové. Bude mít nárok na porodné? S rodiči nemá společnou domácnost, domnívám se tedy, že by neměly být posuzovány příjmy dohromady.

Nejlepší odpověď
Deli

Ne ne, arygnoc se mýlí. Tuším že od prvního ledna letošního roku je to tak, že nárok je pouze na 1.dítě a pouze pokud příjmy nepřevyšují 2,5 násobek život.minima. Myslím ale, že příjmy rodičů, u nichž Vaše sestra bydlí, se do toho započítávat nebudou. Takže s největší pravděpodobností nárok mít bude. Každopádně ať si zajde na okr.správu soc.zabezpečení, kam spadá, a tam jí poradí, na co všechno má nárok. Je toho víc, tak ať se nebojí a zajde tam, neukousnou ji, pomohou jí ulehčit její situaci. 🙂

Další odpovědi
anonym

Ano, přitakávám deli i v tom, že rodiče se nezapočítavají, když s nimi nesdílí společnou domácnost. A jinak se vskutku od 1.1. mnohé změnilo, např. příspěvek na bydlení se strmě zpřísnil, takže zajít na sociálku. Vzhledem k častým změnám a novelizacím, úpravám vyhlášek a prováděcích nařízení, vám sdělí, co platí ke dni porodu.(Chodí na pravidelná školení).
Já osobně jsem se setkal i s místní úpravou, kdy MÚ vyžadoval nad rámec republikového zákona ještě vlastní formuláře a potvrzení, prý dle vlastní vyhlášky. Bohužel samosprávné orgány mají dnes tyto kompetence a pravomoce.

arygnoc

již název „porodné“ mluví sám za sebe.

bez ohledu na stav (vdaná, svobodná, vdova) má rodička na příspěvek nárok a to bez ohledu na výši příjmů.

Pokud se mýlim, omlouvám se, již dlouhou dobu jsem nerodil.