aliendrone

Poradí nějaký bastlíř DOBRÝ pájecí cín (elektronika)?

Šlak by mě trefil z těch srajd, které se nyní prodávají! Co EU zakázala olovnatý cín, tak jsem úpo v háji, ty bezolovnaté (a už jsem jich koupil asi 5 druhů!) jsou na levačku. Vyzkoušel jsem německé, emerické, z Aliexpresu… (všechny papírově SUPER BEST QUALITY, ale v reálu jsem to dal parchantům na hraní) :( :( :(

Má představa je, aby hezky vzlínal, a dělal krásné „lesklé bobky“ (neměl nepatřičné příměsi), však mi asi rozumíte. Moc toho v praxi nenapájím a kvalita „cínu“ je pro mne důležitá, nerad se s tím morduji. NEBO poraďte, kde sehnat starý dobrý olovnatý cín. THX!

Nejlepší odpověď
Ametyst

Má to v nabídce www.e.coleman.cz , snad jediný co inzeruje PbSn. Good luck! 🙂

Další odpovědi
zjentek

Já mám s Ag a NEDÁM DOPUSTIT, zkoušels? Je to tenhle>>>https:­//www.vasetope­ni.cz/pajka-mekka-cin-2mm-250g-s-snag3-se-stribrem-2416cz/, ovšem zn. CONCEPT (nemůžu dohledat) a ten se CHOVÁ SLUŠNĚ, no fákt. A bobek se stříbrem se leskne jak psí kulky! (;

cochee

Ono to s tím zákazem ne-RoHS asi nebude až tak HOT… třeba viz Zdroj…

Ametyst: použití klempířského cínu při pájení elektroniky asi FAKT nebude to pravé ořechové 🙂

Zdroj: https://www.a­betec.cz/eshop/ca­tegory/olovna­te-pajky/

Jiří Bohumil

Běžně seženeš, jak u nás, tak já kupuji na Alíku. Viz odkaz.
Jinak, pro lepší pájení je dobré hlavně mít plochy dobře očistěné, bez oxidace a laku a používat kalafunu.
https://pl.ali­express.com/i­tem/32946643268­.html?spm=a2g0s­.9042311.0.0.39b15c0f5Ly­n9d

jáára

To RoHS je snad jen pro výrobce, ne? Normální pájky se prodávají vesele dál.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Jiří Bohumil

Cochee -ale i klempířský cín je použitelný, ovšem je nutno jej „vyklepat“ do plochy, stříhnout na tenké plátky a použít v kombinaci s kalafunou. Nouzově, pokud mi dojde origoš drát s kalafunou, rovněž používám.

cochee

No ona to bude chemicky asi tatáž směs, ale právě ty mechanické úpravy, co popisuješ, z toho by mě asi opláchlo 😛 já to mám asi jako alien, pájím každé úterý ovšem pokud je březen 😁 takže se nechci k@k@t se špalíkem cínu, ale hezky tenkou trubičku :)

zjentek

A dyť tady vidím olova plnou řiť internetu>>>https:/­/www.google.com/se­arch?q=p%C3%A1­jka+m%C4%9Bkk%C3%A1+o­lovo&oq=p%C3%A­1jka+m%C4%9Bkk%C3%A1+o­lovo&aqs=chro­me..69i57j33i16­0l4.7121j0j4&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8

aliendrone

zjentek>>> THX! Ten Landsmann mi nějak unikl, toho jsem ještě nezkusil. Zato ti opičáci, co ho slibují (a NEMAJÍ skladem) ti pošlou (jistěže omylem) sprostej bezolovnatej sajrajt. Zkusím i ten tvůj bezolovňák, ale https://youtu­.be/4j0PGUAxA7k?t=5 . ;) :)