Pájo

Pomůže – cítím-li, že mám z psaní na PC unavené oči – u monitoru snížit na přechodnou dobu rozlišení a kontrast?

…když práce ten daný večer prostě nepočká a musím to dopsat? Brýle používám.

Nejlepší odpověď
Hlada

Rozlišení souvisí s velikostí písma a u LCD monitorů se zkreslením. Nejlepší je mít nastavené nativní rozlišení, při kterém nemusí monitor pixely přepočítávat. Kontrast a jas je nejlepší nastavit podle nějakého zkušebního obrazce. Je možné, že máte nastavené příliš vysoké hodnoty. Na únavu očí má m.j. vliv obnovovací frekvence, kterou je potřeba nastavit co nejvyšší, co umožňuje monitor a grafika. Také bude dobré posoudit vzdálenost, pozorovací úhel (kolmost vůči očím) a postranní světlo. Myslím, že samotné snížení jasu nepomůže.

Další odpovědi
www

Nastavení monitoru (stejně tak jako důvod únavy očí) jsou různá. Vyzkoušej co právě tvým očím v nastavení pomůže.
Praxe

sdesigner

Kdyz mas CRT monitor tak zniz rozliseni a zvys frekvenci. pri extremnim rozliseni jsou pismena rozmazanejsi a to unavuje oci. Muze to byt spusobeno i starnutim CRT monitoru ktery uz nezvlada vysoke hodnoty a obraz jemne kmita. Kdyz mas LCD tak jen to rozliseni a snad i kontrast ktery zvyrazni text. Pouvazuj o brylich jestli problemy pretrvavaji.