Pokud mění občanské sdružení stanovy, kolik členů sdružení musí nové stanovy podepsat? Stačí většina nebo všichni?

Odpovědi
ladyhawke

většina

standa

Způsob změny stanov by měl být uveden ve stanovách.

Pokud ve stanovách chybí ustanovení, které upravuje změnu stanov, pak nastupuje obecný princip, a to „NADPOLOVIČNÍ VĚTŠINA všech členů sdružení“.

Silně doporučuji do stanov uvést jednoznačný mechanismus schvalování všech budoucích změn stanov, který může být např. i takový, že změnu stanov musí schválit 3/4 většina přítomných na ´členské´ schůzi, na které je změna projednávaná.

Zároveň je užitečné do stanov uvést i způsob oznamování konání ´členských´ schůzí včetně zveřejnění programu, atd.