autacek

Pokud Eurosajuz uzme Spojenému království pomocí referenda Severní Irsko, jaké budou hlavní rozdíly oproti Rusko x Krym?

https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/evropsky-parlament/brexit-ozivil-nadeje-za-znovusjednoceni-irska/r~446e4c­2a217011e990fd0cc47ab5f1­22/

Nejlepší odpověď
Klaproth

Bude to mít stejný scénář jako na Krymu. Do Severního Irska vtrhnou kolony neoznačených vojáků na „dovolené“, obsadí strategické body, odzbrojí a vyženou britské vojáky a pak bude referendum.

Další odpovědi
ivzez

Podle Vás nemají lidé právo si sami určit, kde chtějí žít?

Podle mne ano. A měli ho i Katalánci.
Bohužel to tam dopadlo, jak to dopadlo.

hapiky

Pokud myslíš EU, tak ta nic nemůže uzmout. Je jen otázka, zda irský ostrov bude pod jednou vládou. O tom by mělo rozhodnout ono referendum. Jestli bude nebo ne nelze předjímat.
Oproti Rusko x Krym je to jako vždy u tebe problém zcela opačný. Krym to byla uzurpace cizí mocnosti, podlým způsobem.
Kdyby tedy bylo Irsko právoplatně jednotné a Británie by jeho část podlým způsobem uzurpila, byla by situace stejná jako na Krymu. To ovšem není vůbec pravda!!!

autacek

Hapiky, Spojené království je jednotné a sousední stat (Irsko, jakožto součást EU s oporou EU), pošilhává po tom, uloupit a přičlenit si k svému státu kus jiného. Shodou okokností tam žijí též hlavně Irové, stejně jako na Krymu hlavně Rusové. A referendum na Krymu? EU pokud vím nejen odmítla uznat jeho výsledky, ale dokonce bojkotovala i jeho konání. Tak jen tak pro pořádek, jak se všem měří stejným metrem.

ivzez

Spojené království Irům přiznává právo na referendum.
Jakým právem jim ho chcete upírat?

A jakým právem si EU nebo kdokoliv jiný může dovolit
„neuznat výsledky referenda“?

Podle mne nemá nikdo právo zpochybňovat právo národa
či obyvatelstva na referendum či „neuznat“ jeho výsledky.

Proto také považuji za hroznou sprosťárnu,
jak se EU postavila ke katalánskému referendu.

Klaproth

Sudetským Němcům bylo právo na sebeurčení uzmuto.

xxx3

Tohle je opět manipulace jako blázen. Už jen ten použitý slovník. Já jsem si žádné snahy o „uloupení“ Severního Irska nepovšiml. Jaký je zdroj? I z odkazovaného článku plyne, že podobné úvahy jsou sice možné, ale nikdo reálně nic nevyjednává, žádné referendum se nechystá, podpora je nejistá na obou stranách (reálněji vypadá spíš možnost oddělení Skotska – za to určitě také může EU, že?). Pokud by se referendum chystalo, tak lze sotva předpokládat, že by se na území Severního Irska potají vplížili vojáci z Irska (protože EU svou armádu samozřejmě nemá, nevěděla?) a za pár týdnů by bylo vše hotovo. To jen k několika „drobným“ detailům, kterých si patrně záměrně nevšímáš.

hapiky

ivzez: Kde chtějí žít není žádný problém, ale pod jakou či kterou vládou chtějí žít.

ivzez

Kde → mínila jsem, v jakém státě.

Budou-li obyvatelé Irského ostrova chtít ostrov sjednotit,
nemá jim do toho podle mne nikdo co mluvit.

Totéž platí pro obyvatele Katalánska i Krymu.