nyjono

Pokud Bohemia Energy nezkrachovala, pouze ukončila činnost, jak je možné, že mohla nechat tolik klientů na holičkách?

Přece by toto mělo být nějak právně ošetřené.
Jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
Alesh

A oni jsou snad ty lidi bez proudu/plynu?

Další odpovědi
led

Podobne urobila aj Slovak Energy (ako súčasť celého spolku aj s BE) a vykašľali sa na zákazníkov, ale (aspoň na Slovensku) pôvodní dodávatelia energií zobrali ochotne a bezproblémovo oklamaných zákazníkov SE naspäť. Takže klienti SE nemuseli dopadnúť ako českí klienti.

Poznámka celý spôsob zbierania klientov „lovcami duší“ bol na hranici zákona, aj keď vo väčšine prípadov (o ktorých viem) túto hranicu neprekročili. Takže celá akcia bola legálna na veľmi tenkej vrstve… jednoducho určité informácie klientom nedali.

Kazatel

Asi měli vzájemně podepsané smlouvy postavené tak, že pokud ukončí činnost, nejsou povinni dále dodávat (ostatně ani oprávněni).

Ostatně nikdo nezůstal na holičkách, všichni dostávají elektřinu i plyn dále, avšak za aktuální ceny, což je ostatně problém i u jiných dodavatelů, pokud Vám zrovna skončil smluvní úvazek, nebo jste měli smlouvu na dobu neurčitou, že Vám to teď Váš dodavatel nastaví na aktuální ceny.

mosoj

Tak pokud se může alespoň něčemu věřit, tak většina zákazníků BE měla smlouvy na dobu neurčitou ( zákazníci to tak chtěli a BE jim „laskavě“ vyšla vstříc). U těchto zákazníků BE nic neporušila. U těch zákazníků kteří měli smlouvu na dobu určitou nedodržela smlouvy. Pokud podají tito zákazníci žalobu měli by uspět. Nicméně pokud vím, BE patřila mezi šmejdy nejvyššího kalibru. Nabízela a uzavírala smlouvy s prý garantovanou cenou na dobu neurčitou. Což je jedna velká kravina. Takováto cena pak platí pouze do první změny ceníku. Taková smlouva nemá vůbec charakter smlouvy na dobu určitou. Takže zřejmě zase nic neporušila, ale při uzavírání smluv podváděla zákazníky, což v našem „právním“ státě je většinou beztrestné. O zákazníky jim vůbec nešlo. Jenom spekulovala (špatně) a energie nenakupovala dopředu tak jak je to běžné u ostatních dodavatelů.
S BE jsem osobně jednal na konci léta protože mně koncem roku končí dvouleté smlouvy u mého dodavatele a než jsem podepsal smlouvy na další dva roky, zjišťoval jsem si ceny energií i u ostatních dodavatelů. BE mně nabídla právě smlouvu na dobu neurčitou s prý garantovanou cenou. Když jsem ale chtěl od kdy do kdy mně cenu garantují tak neřekli a navíc jejich ceny byly vyšší než jsem dostával od jiných dodavatelů!! Tak jsem je poslal někam… Mimochodem, BE nikdy nepatřila mezi levné dodavatele!!!!
Ti co tento stav zlehčují, ujišťuji že to nikoho v poměrně krátké době nemine. Výběr nebude. Drahý bude plyn, elektřina, benzín, uhlí a nakonec i palivové dřevo. Možná že už příští týden se budeme divit co udělají ceny energiích na burzách. V každém případě se už ceny nikdy nevrátí alespoň na ceny platné na začátku tohoto roku. Kolik asi lidí zvládne platit za energie 100 000 Kč ročně!!!
Tak co, bylo by dobré obchodovat s Ruskem a Čínou?

JežíšKristus

Však jim to furt jede, akorát že platí 20 tisíc no.

nyjono

Alesh, plyn i el e. mají, ale přece by měla být nějaká výpovědní doba.
Samo, vím, že záleží na smlouvě.
Ale pokud někdo má platit 3× nebo 4× vyšší zálohy, něco není v pořádku.

Alesh

@nyjono: Výpovědní lhůta na zkrachování? 🙂 Ale však ty lidi nejsou odstřihnutí od energií. Jediné, co je čeká jsou nové smlouvy a s ohledem na vývoj na trhu, prostě jsou nové ceny takové, jaké jsou.

nyjono

Vždyť nezkrachovali.
Pouze ukončili činnost.

mosoj

Led – u nás také nikdo zákazníky neodmítá, jenom je jich hodně a bude to chvilku trvat. Zastavení činnosti slovenské BE bylo dříve, kdy ceny na energetických burzách nebyly ještě tak vysoké. Takže takto se to porovnávat nedá i když jde o stejnou věc!!!

led

Chcela som len poukázať, že tento problém nemusel až tak hrozne vykryštalizovať v ČR, ak by sa niekto pozrel nielen na svojom piesočku, bol už aj na Slovensku. A lepšie je poučiť sa už na škode iných, než neskôr na vlastnej, tej istej chybe.