Avatar uživatele
Registrovaný

podotýkám ,že ze svých důvodů se nerozvedl

ZAVŘÍT OBCHOD?chci se zaptat pracuji v obchodě a majitel náhle zemřel,žil s přítelkyní 10 let a o obchod se starala ale majitel byl on,musí být obchod zavřen pokud nebude nějaké řízení o majetku??
Doplňuji:
byla to na živnostenský list

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Komu připadá živnost v případě úmrtí?
Živnostenský zákon také ustanovuje postup při úmrtí podnikatele, kdy je živnost převedena správce dědictví, dědice ze zákona (pokud není dědic stanoven v závěti), insolvenčního správce ustanoveného soudem nebo partner či manžel zemřelého, pokud v živnosti nepokračují dědicové.
par.13 je zajímavý http://business.center.cz/… , ale určitě přesné info dá každá živnostenský úřad
Doplňuji:
do skončení řízení o dědictví

pokud podnikatel zemře a osoba (dědicové ze zákona, pokud není dědiců ze závěti, dědicové ze závěti a pozůstalý manžel nebo partner, když není dědicem je-li spoluvlastníkem majetku používaného k provozování živnosti) se rozhodne pokračovat v provozování živnosti po zemřelém, je povinna tuto skutečnost oznámit živnostenskému úřadu ve lhůtě 3 měsíců ode dne úmrtí. Nesplňuje-li osoba, která hodlá pokračovat v provozování živnosti, která vyžaduje odbornou způsobilost podle živnost. zákona, musí ustanovit odpovědného zástupce. Pokud tato lhůta marně uplyne, dojde k zániku živnostenského oprávnění zemřelého podnikatele dnem jeho úmrtí. Pokud osoba, která oznámila pokračování v živnosti, nehodlá nadále provozovat živnostní základě živnost. oprávnění zemřelého podnikatel, oznámí to živnostenskému úřadu a k zániku živnost. oprávnění dojde dnem doručení oznámení živnostenskému úřadu

po skončení řízení o dědictví

po skončení řízení o dědictví může pokračovat v živnosti osoba (dědicové ze zákona, pokud není dědiců ze závěti, dědicové ze závěti a pozůstalý manžel nebo partner, když není dědicem je-li spoluvlastníkem majetku používaného k provozování živnosti), jestli-že ve lhůtě 3 měsíců prokáže, že nabyla majetkového práva vztahujícího se k provozování živnosti a současně ohlásí živnost nebo podá žádost o koncesi, jinak jí právo pokračovat v provozování živnosti zanikne marným uplynutím 3 měsíční lhůty. Právo pokračovat v provozování živnosti zanikne osobě, která oznámila pokračování v živnosti nejpozději dnem vzniku vlastního živnostenského oprávnění.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Právně správná odpověď je v odkazu od česílka.
P.S. ad Drap, sice jsi stihl zbrkle odpovědět jako obvykle první a stejně jako obvykle blbě.
Manželka je neopominutelný dědic, takže tvá laická hypotéza o závěti je chybná a byla-li by, pak steně právně neplatná. Pokud by se tazatelka řídila dle tvých rad, měla by pořádný malér. Opakovaně si pleteš "kecací" rubriky.


Avatar uživatele

Musíte zjistit, kdo se stává ze zákona dědicem prodejny. Máte tedy možnost obrátit se na manželku zesnulého majitele a zeptat se jí přímo, jaké má s obchodem plány do budoucna. I kdyby nebyla přímo ona uvedena jako dědic tohoto obchodu, dá se tak předpokládat. Kdyby měl patřit přítelkyni, tak ta by o tom nejspíš něco věděla.
Ve hře zůstávají dědici ze zákona (manželka a děti) a jedině s těmi se můžete nyní domlouvat o dalších krocích, co provést s prodejnou. Asi bych na Vašem místě provedla inventuru veškerého zboží a vybavení. Nový majitel bude chtít vědět, co vlastně zdědil i v případě, že se rozhodne prodejnu zavřít.


Avatar uživatele
Zlatý

Záleží na majiteli. Majitel zemřel, takže noví majitelé budou dědici. Pokud majitel vše odkázal své přítelkyni, která obchod vedla, tak po inventůře a soupisu všeho majetku by provoz mohl pokračovat. Pokud je popslední vůle jiná, nebo neni známa, musí se vyčkat do ukončení dědického řízení.
Doplňuji:
Pokud byl stále ženatý, dá se předpokládat, pokud nebylo zajištěno nějak jinak, že majetek, nebo alespoň jeho část zdědí bývalá manželka. Jaký ona bude mít záměr , těžko předpokládat.


Avatar uživatele
Zlatý

Záleží hodně na tom, co to bylo za firmu. Jestli jen fyzická osoba - živnost, nedo právnická osobs jako s.r.o atd.
A také na dalších okolnostech.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.