Odpovedi18

Podle čeho se dá určit, že člověk bude vysoký/malý, a dá se s tím něco dělat?

Někdo má rodiče vysoké například nad 180cm a přeroste je třeba o 10–15cm, jak je to možné? Může to být stravou nebo tím, že protahuje tělo (sportuje a dává tělu zabrat) nebo i naopak, že někdo je třeba ještě menší než jeho rodiče. Spoustu lidí se řídí podle genů a mnohdy to tak vůbec není.

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Je to genetikou. Správnou stravou a cvičením můžeš jen pomoct správnému růstu a vývoji (při nezdravé životospárvě je třeba možnost „zakrnutí“ – špatná produkce růstového hormonu a jiných hormonů a látek). Možná ten růst může to cvičení trochu ovlivnit i tak, abys povyrostl o trochu víc než měl být tvůj genetický předpoklad… samozřejmě by to mělo efekt, když cvičíš (či se aktivně hýbeš) ještě v době růstu, pak už by to nefungovalo.

Je to geneticky a můžeš být po otci, po matce – nebo mix obou anebo můžeš podědit (vzhled i výšku aj) od dávnějšího předka třbe od prarodičů anebo pra-prarodičů. To, jak moc konkrétní člověk vyroste na základě genů nikdo neví a asi ani nikdo nevypočítá.

Další odpovědi
Gus_Fring

Právěže nedá. Ale dá se odhadnout podle rodičů. Můj děda měl 181 cm. Táta býval vždy malý, ale během SŠ začal více růst, až dosáhl 193 cm. Takže já bych měl mít nějakých 190 cm. Jenže podle výpočtů, kterých jsem si na internetu našel desítky, mám mít 184–186 cm. Protože máma má pouze 163 cm. Jenže tady je tolik problémů a věcí, čím se to dá zlepšit či zhoršit. Třeba zvedání těžkých činek před 21 lety. Nebo nezdravá strava. A naopak, plavání a hraní např. basketbalu či volejbalu může o centimetr pomoci.

Edison

Genetické predispozice podle DoTazatele zdaleka nejsou všechno. Je spousta dalších faktorů majících vliv.

quentos

„Nízký člověk“ znamená něco úplně jiného, nemá to vůbec co dělat s výškou jeho postavy…