NeJPatriK11

Je lepší podat divákům pravdu a pak lež, nebo opačně?

Podat divákům pravdu a pak lež, nebo opačně? – Jde o to, aby se více diváků nachytalo.
Jde o optický klam – jeden je pravdivý a druhý je „fake“.

Odpovědi
Karolínka <3

Nejdřív bych řekla lež a pak pravdu.
Nedovedu si představit jak říkáš pravdu, pak to změníš na lež a pak znovu na pravdu
nebo jak?
nějak bych to asi nepobrala kdyby jsi mi to takle řekl. Taky nevim jak to myslíš, ani nevim co je to zklam abych ti kdyžtak poradila.

led

Je to veľmi diskutabilné.
Ak pozriem do médií, naozaj veľakrát nerozoznáme, či prezentujú pravdu, alebo klam,ktorý vydávajú za pravdu, pokiaľ nepoznáme pozadie, kto,čo,prečo a začo…
Optický klam:
Film a divadlo priamo pracujú aj s optickým klamom, pretože, ak by sme napríklad videli skutočný priestor, v ktorom sa herci pohybujú, neuverili by sme (možno) ich hre. Tu sa vedome „klame“ ukazuje, ako by to malo vyzerať, podľa autora, režiséra a prezentujúcich umelcov, optickými trikmi – nasvietením a dekoráciou sa napríklad vnútri budovy vytvorí les… Tu je zámer, aby divák bol presvedčený, že vidí skutočnosť, pravdu… V kine, divadle chce byť divák vizuálne, akusticky klamaný, chce veriť tomu, čo vidí, počuje, chce to prežívať „na vlasnej koži“. https://www.go­ogle.sk/imgres?im­gurl=http%3A%2F­%2Fwww.cassovi­a.sk%2Fhanak%2F19­.jpg&imgrefur­l=http%3A%2F%2Fwww­.cassovia.sk%2Fha­nak%2Fvenovani­e.php&docid=Ud­cpIhCBo3zKCM&tbn­id=a-0a2Pq81zRdvM%­3A&vet=1&w=450&h=400&bih­=435&biw=907&ved=0a­hUKEwjH656UhL3QAh­VBkxQKHQZwCGoQ­Mwh-KFgwWA&iact=mrc&u­act=8#h=400&im­gdii=a-0a2Pq81zRdvM%3A%3Ba-0a2Pq81zRdvM%­3A%3BTc-fT26YSLH1qM%3A&vet­=1&w=450
Iné je v prípade spravodajstva, tam divák, čitateľ, poslucháč nechce byť klamaný, chce poznať pravdu.

klumprt

Já třeba vůbec nevím o co jde, natožpak, co si o tom myslet. Už teď. A to jsem ještě nic neviděl. 🙂

quentos

„pravdivý optický klam“…? Ehm?

led

Predstavenie v dekorácii, film pracujú s optickým klamom, ktorý vydávajú za pravdu. Prirodzene, vždy priznávajú, že pomocou svetelných efektov a dekorácie vytvárajú „iný svet“