lota

Pěstujete si houby doma? Jde to?

Dají se opravdu pěstovat pravé houby doma? Copak hřib, ryzec, kozák, křemenáč, pýchavka, klouzek, hlíva nevyžadují speciální podloží? Vypěstovat si vlastní hřiby za dvě stovky by bylo super: http://amplion­.centrum.cz/37039-houbari-doporucuji-sadba-mixu-lesnich-hub-se-slevou-50 ale nějak se mi tomu nechce věřit.

Nejlepší odpověď
gecco

Jde to.
Problém je, že pokud nemáš dostatečně vhodné podmínky, pak podhoubí nevydrží dlouho a budeš muset ´sadbu´ obnovovat.
A – samozřejmě – pokud nemáš vůbec vhodné podmínky, houby nevyrostou (musíš aspoň rámcově dodat vhodně kyselou, vlhkou a zastíněnou půdu/prostor).

Další odpovědi
Funna

také tomu moc nevěřím, protože zajistit ideální podmínky pro růst hub není zase tak úplně jednoduché, jak to v reklamě líčí…stačí se si vzít přiklad z lesa…jakákoliv malá změna čehokoliv stačí a tam kde každý rok rostly, už nerostou…
Doplňuji:
to co píše dejavu je něco jiného…hlívy jsme taky měli plný sklep a stejné je to se žampiony…jenže tyhle 2 houby se prodávají v „naočkovaném“ substrátu plodnicemi a stačí jim jen dostatek vlhkosti…jenže ty chceš pěstovat pravé hříby, nebo křemenáče…kdyby to bylo tak jednoduché, jak to v nabídce líčí, nejspíš by jich byli plné regály…ale já tam zatím vidím jen ty hlívy a žampiony…

marci1

Před časem tu tahle otázka již byla. Nepěstuji houby doma, kozáci březoví mi rostou pod břízkami sami. 🙂
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zkouseli-jste-pestovani-hub-na-zahrade

dejavu

Měla jsem sadbu žampionů v pytli s hlínou ve sklepní kóji, bylo to super. Akorát pak už nikdo žampiony nemohl ani vidět, kolik jich bylo, takže za nějaký čas, až se sadba vytěžila, jsem docela vítala, že úroda ustala. :)
Doplňuji:
Nedělalo se s tím nic jiného, než že se to občas zalilo.

suaeda

Sadbový substrát s hlívou ústřičnou jsem před časem koupil ve slevě OBI. Plodnic vyrostlo ve třech vlnách hodně, že jsem se ji všichni přejedli. Od té doby hlívu nemusím. Minulý rok jsem byl u známé, která před 3 roky pokropila zahradu substrátem, kde byla přimíchána sadba pýchavky. Dva roky se vytvářelo podhoubí. Třetí rok, když bylo vlhčí počasí vyrostlo postupně více plodnic velikosti kopacího míče. Pěstování hřibovitých hub je složitější. Jejich podhoubí co mám zjištěno při svých houbařských zkušenostech se tvoří hodně dlouho a vydrží i několik desítek let. Na některých místech, kde se moc neměnila skladba lesa jsem sbíral praváky, když mi bylo 10 a sbírám je tam stále i nyní v důchodovém věku.

Roxana

Ano žampiony v koupelně, kde je teplo a vlhko nebo ve sklepě..

anonym

To dá rozum,koukni jak to tady u nás děláme,je to jednoduché,
nač chodit do lesa.
Mám to od Přemka!!!
Koukni na to.
http://tinypic­.com/player.php?v=26395­zn%3E&s=8#.VPB8tmPwtjo

jirkajirka

http://jyxo.in­fo/uploads/CB/cb923ce­ee075e6f2cc1b­62dc6e77ab753fa­e33c8.jpg

Drap

Nepěstuji. Považuji to za nesmysl, který nemůže fungovat.Pokud máš vhodné podmínky, tak ti porostou houby na pozemku samotné. Pokud ty podmínky nemáš, žádná takováto sadba se neuchytí. Kdyby to šlo tímto způsobem, dávno by je někdo pěstoval ve velkém.

Luxx

tak třeba mykorrhizní druhy hub nerostou jen tak.. potřebují k sobě mít vhodnou rostlinu… například kozák březový neporoste bez břízy ve svém okolí…

další věc je, že les má své specifické mikroklima, které se nedá nijak nahradit.. proto lesní houby neporostou na zahrádce, ani doma v koupelně, ani ve sklepě..

obecně se tedy v domácích podmínkách pěstují ne-lesní druhy hub (žampion, hlíva) a i u nich je dobré znát jejich nároky na prostředí, jejich ekologii a podobně..

dobré zkušenosti mám s tímto: http://jedlehou­by.cz/?page=eshop&ac­tion=detail&id=53&na­zev=hliva-ustricna---hlivova-zahradka--15-litru
(fakt to plodí)

honza19hk

Sousedka zkoušela nějaký houby na pařezech, nějak to nešlo a dělalo to akorát problémy,takže stejně jsem to vyřešil pak bagrem. Tudíž s tím zkušenosti nemám.
Doplňuji:
na pařezy je nejlepší tatra 813 8×8 a řetěz!

Jan Kunčar

Naočkováním sadby hlívy ústřičné na pařezy jsme za dvě nebo tři sezóny tyto pařezy téměř beze zbytku zlikvidovali. Pomalé, ale bez práce.

gecco

Dejavu → jo – já si takhle na balících slámy v chlívku (už pro chov prasat nepoužívaném) pěstoval hlívu…
Ale na zahradě je to trošku ´o něčem jiném´…
😉