kropitko

Ostrovní solární systém, máte někdo?

Kamarádka by si ho chtěla pořídi t na chatu, ale vůbec nemáme představu, jak velký a za kolik. Jde jí o to, že by se chtěla cca 6 hodin dívat na televizi, 3 hodiny na DVD, dobít notebook a telefon, případně si jednou do týdne vyprat v ROMO pračce. Děkuji všem za rady.
Doplňuji:
mosoji díky, no odborníkům píšeme od rána, ale bohužel jsou asi málo odborní,,:-D, nebo je to pro ně vzhledem k tomu, že to není nic velkého asi nelukrativní, tak se nesnaží ani odepsat.

Kamarádka, říkala, že by se i bez té pračky obešla. Vybrali jsme Ostrovní systém FVE 210 Wp / 12V / aku 80 Ah / 2000 W

více zde file:///C:/Do­cuments%20and%20Set­tings/admin/Des­ktop/ostrovn%C3%AD%20sys­t%C3%A9m/Foto­voltaick%C3%A1%20e­lektr%C3%A1rna%­20-%20ostrovn%C3%AD%20sys­t%C3%A9m%20-%20Fotovoltaic­k%C3%A9%20elek­tr%C3%A1rny%20-%20Fotovoltaic­k%C3%A9%20elek­tr%C3%A1rny%20-%20Revamont.cz­.htm,,jen pořád nevíme jestli by to pro její potřeby stačilo. Jak je známo, já v těch výpočtech moc silná nejsem,,no tak co si o tom myslíte, stačilo by to??

Já vím, že takhle na dálku a bez dalších informací to není lehké posoudit, ale přeci jen tak orientačně by to snad někdo mohl zvládnout. Když už odporní odborníci selhali,,díky

Nejlepší odpověď
mosoj

Díky za nasměrování.
Kdysi jsem si to počítal sám a vycházelo to neúměrně drahé.
Situace se ale změnila. Fotovoltaické panely zlevnily a stoupl jejich výkon.
Zde to bude ale hlavně o akumulátoru.
Na TV a podobné přístroje bez problémů.
Pračku jenom motor ano, příhřev si tak nějak nedovedu představit. To by musela být AKU jako jsou do AKU vozíků. Což sice není nerealizovatelné ale zase na nabíjení bude třeba panelů více nebo bude to nabití dlouho trvat.

Jenom z hlavy : Když budu na TV počítat 100 W příkon při 12 V to je cca 8 A proud. Na 5 hod odberu by stačil 100–150 Ah AKU. Moderní panel by to nabíjel při plném slunečním svitu přibližně stejně dlouho. Je třeba ale počítat že plný výkon panelu se dosáhne málokdy a krákdobě. Motor pračky by to
1 – 1,5 hod táké utáhlo. Jenom ten ohřev by potřeboval min. tak 5 x větší AKU.
To jenom tak pro představu.

Určitě je vhodné si nechat od odborníka udělat návrh.
Doplňuji:
Laciné to ale stejně nebude.

Další odpovědi
baghira

Je to jak píše mosoj – výkonově zhruba vyhovující, až na to praní. Ale to by šlo obejít tak, že by měli na chatě i sluneční ohřev vody, a tu pračku krmili horkou vodou, aby nebyl nutný ohřev.
Stejně bych to ale doplnil třeba benzínovou centrálou (co když bude týden zataženo?), při výkonu 1 kW je cena kolem 5000 a spotřeba podle zatížení 0.5 – 1 l/hod.

kropitko

ups, nějak se řádně nezkopíroval ten odkaz, tak se pokusím znovu,,

file:///C:/Do­cuments%20and%20Set­tings/admin/Des­ktop/ostrovn%C3%AD%20sys­t%C3%A9m/Foto­voltaick%C3%A1%20e­lektr%C3%A1rna%­20-%20ostrovn%C3%AD%20sys­t%C3%A9m%20-%20Fotovoltaic­k%C3%A9%20elek­tr%C3%A1rny%20-%20Fotovoltaic­k%C3%A9%20elek­tr%C3%A1rny%20-%20Revamont.cz.htm

kropitko

http://fotovol­taicke-elektrarny.re­vamont.cz/

mosoj

http://eshop.ne­osolar.cz/elek­trina-ze-slunce/vyhodne-solarni-sestavy/

Zde je popis jak si spočíst potřebný výkon i čas nabíjení. Problém je v tom že těsně spočítaný solární panel bude tu AKU třeba nabíjet 3 dny. Takže dostatečné množství
elektřiny nebude k dispozici každý den.
Proto je třeba volit solární panely předimenzované, ale to bohužel zase leze do peněz.

Po rozkliknutí jednotlivých nabídek se dostanete k textu který vám dá počáteční informace k rozhodnutí.