Zvědavý

Opravdu je maturita nepřekročitelnou podmínkou k darování spermatu?

Ty ostatní podmínky bych pochopil. Ale tohle.. Oni tím vlastně říkají : „To dítě bude pravděpodobně hlupák, když jeho otec nemá ani maturitu“ Zdá se mi to dost nefér. Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Jsem překvapená. Maturitní vysvědčení je papír, o ukončení školy, papír, který nesvědčí o úrovni vědomostí, zvláště v posledních letech. Jenže někdo má maturitu vydřenou, jiný má občas štěstí, složí maturitní zkoušklu i ten, kdo na ni nemá.

Ale někdo nemá ani základní školu, takže to je opačný extrém. Takže těžko říct.

Chybí jim přirozená inteligence., která je někdy důležitější. Ale jak to rozlišovat,?

Někde v diskuzi jsem četla, že může darovat i ten, kde je členem Mensy., ale v žádném oficiálním zdroji jsem to nenašla.

Netušila jsem, že

"u nás jsou testy pro dárce přísné. Projde průměrně jen každý desátý zájemce.

Podle předepsaných požadavků musí mít nejméně maturitu.

Když už testy potenciální dárce projde, což se podle zkušeností odborníků podaří zhruba jednomu z deseti, může navštívit jednu z asi 30 spermobank v Česku. Odměnou za dárcovství mu bude hezký pocit a 800 až 1500 korun." atd.

https://www.no­vinky.cz/doma­ci/381979-chybi-darovane-sperma-muzi-miri-za-penezi-do-ciziny.html

Sejně uvádí zdroj

Dárcovství spermií

"Současný rozvoj a používání metod asistované reprodukce značně omezil oproti minulosti použití spermií dárce. Používá se jich, pokud pro standardní metody nejsou k dispozici vlastní spermie nebo pokud je muž nositelem geneticky vázaného onemocnění.

Optimální dárce spermií pro daný pár je spolu s pacienty vybírán na základě dotazníku, kde je podle krevní skupiny, barvy vlasů, očí a postavy vybrán nejvhodnější kandidát. Jedno z kritérií by mělo být stěžejní – zpravidla to bývá krevní skupina partnerů.

Dárce spermií musí splňovat následující podmínky:

  • Věk 19–35 let.
  • Vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání ukončené maturitou.
  • Negativní výsledky všech ze zákona povinných vyšetření z krve a moči.
  • Splnění přísných kritérií spermiogramu."

https://www.sa­natoriumhelios­.cz/darcovstvi-spermii/

Další odpovědi
Kepler

Už ses na to tady jednou ptal a o d té doby se myslím podmínky nezměnily.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-jsou-podminky-pro-darovani-spermatu
Dárci gamet (ženy i muži) jsou vybíráni na základě přísných kriterií a vyšetření dle Direktivy EU (genetické vyšetření – karyotypy, cystická fibroza, dědičné poruchy srážlivosti krve, hormonální vyšetření, pohlavně přenosné infekce). Spermie lze použít až po kontrolním vyšetření po 180 dnech skladování v tekutém dusíku.

Drap

Vezmou tě i bez maturity, pokud máš potvrzení z Mensy. To znamená mít IQ 135 a více.

Dochy

Nejde o to že by všechny děti otců bez maturity měli být hlupáci, ale pokud má někdo nějaké vyšší genetické předpoklady pro to být hloupý, je pravděpodobnější, že maturitu nemá, než u zbytku populace.
Sám znám dost poměrně chytrých lidí, kteří se rozhodli, že pro jejich vysněnou profesi jim učňák stačí. Někteří si udělali maturitu dodatečně, jiní ne. A že by to bylo nějak extrémně diskriminační? V době kdy více než polovina populace nastupuje na VŠ? 😉 Kolik procent mladých, řekněme ve věku 25 let tu maturitu nemá?

ivzez

Já bych řekla, že je nepodkročitelnou podmínkou.

Mc Merkurion

… už se tady na to někdo ptal, nemíním otázku znovu vyhledávat, jen zopakuju, co jsem psal i se zdroji: maturita není podmínkou k darování spermatu (například https://www.pro­natal.cz/cs/da­rovani-spermii ), takže: NE, NENÍ PODMÍNKOU !!! , natož nepřekročitelnou … alespoň ne všude …