Odpočet DPH při nákupu vozidla

Co musím jako podnikatel a plátce DPH splnit, abych si mohl odečíst DPH při nákupu osobního vozu? Platit silniční daň a ještě něco?

Odpovědi
Drap

Auto kupovat jako podnikatel či firma. Potom jsou i všechny další náklady spojené s autem účtovány přes firmu.

mosoj

Když jste plátce daně nemusíte již nic. Jen to auto koupit a zanést do účetnictví jako všechno odtatní. Jenom upozorňuji že pořizovací hodnotu auta musíte postupně odepisovat, nelze ji zanést do nákladů celou najednou !

venkovan

Pokud nejste plátce DPH, tak nic. Někdy pro menší podnikatele placení DPH není dobré ani i v případě, že si koupí dražší zařízení.
Když jste plátce, tak platíte DPH a další daně podle daňového kalendáře atd.
A také odpisy které jsou myslím u auta na 4 roky. To znamená, že každý rok si do nákladů podnikání dáte jen 1/4 pořizovací ceny auta.
Pokud jste malý živnostníček – není někdy od věci si auto koupit na sebe, sepsat sám se sebou jako občan a jako podnikatel smlouvu o pronájmu a do nákladů si započítávat jízdné podle tabulek. Ale to je třeba propočítat s někým kdo dobře ovládá účetnictví a daně.