Pájo

Odkoupení komory v panelovém domě. Poradíte mi, jak postupovat?

Panelový dům je prozatím spravován bytovým družstvem. Lidé si postupně odkupují byty (cca 60% bytů je již převedeno do OV). Co nevidět se přerodíme na sdružení majitelů bytových jednotek.
K našemu bytu na patře (od kolaudace domu cca před třiceti lety) patří komora. Je na patře (vl. mezipatře za výtahem) jen jediná. Máme k ní klíče, roky ji užíváme. Nikdo jiný ze současných sousedů o ni ani nemá jakýkoli zájem. Ač ji takto užíváme, patří do společných prostor.
Rád bych ji pro nás odkoupil, ale nevím pořádně, jak na to a kdy je vhodnější doba. Jednat teď ještě s družstvem nebo počkat na dobu, až budeme sdružením vlastníků bytů.

Máte na to prosím nějaký názor, zkušenost, poskytnete mi odborný odhad?
Díky za každou reakci.
P.

Nejlepší odpověď
anonym

Rozhodně je vhodnější jednat nyní s družstvem. To nebude zastávat postoj subjektu, který chce na prodeji nepřiměřeně vydělat. Převod bytu do osobního vlastnictví tedy proběhne včetně komory a Ty se nebudeš muset později s nikým dohadovat.
Sdružení vlastníků bytových jednotek vykazuje při takových záležitostech nešvary, které z vícečlenného spojení vyplývají – každý ze zástupců vedení si má snahu chránit své vlastní zájmy. Málokdy to funguje férově a s ohledem na veškeré členy společenství. Dokonce i tady na Odpovědích.cz se nejednou řešily problémy členů takovýchto sdružení. Jednej teď, nenechávej to na pozdější dobu.

Další odpovědi
led

moja skúsenosť (nie odborný, ale takto mám podobnú komoru)
zjavne ide o tzv. komoru pre upratovačku, patrí vlastne všetkým majiteľom domu – byty + bytové družstvo. Vašu prvú žiadosť na odkúpenie teda musíte predložiť na schôdzi vlastníkov, kde je prítomný aj zástupca družstva, ktorý zastupuje aj nevlastníkov – nájomcov (prevažne to býva správca). V prípade odsúhlasenia, v zmysle zákona, postupujete v jednaní na Bytovom družstve, ako správcom domu. Teda nemusíte byť združením vlastníkov bytu.