ivosek2

Od kolika se muze kouřit cigarety?

Kupovat je od 18 ale kourit od kolika?

Nejlepší odpověď
arygnoc

zákonom nie je sankcionované samotné fajčenie (ba ani pitie), ale poskytnutie fajčiva (týka sa to aj alkoholu).
je proste zakázané predávať a poskytovať osobám mladším 18 rokov fajčivo (a alkohol).
teda ak 10 ročný spratek, je otázka, ako sa k fajčivu dostal.
asi krádežou.
a za to môže byť stíhaný i 10 ročný spratek. nie za fajčenie.

;-Q
Doplňuji:
podobné je to i s drogami – nie je zakázané ich užívať, ale je zakázané ich vlastniť (držat) či obchodovať s nimi.

logicky – pokiaľ niečo nesmiete kúpiť/získať/držať (napr. cigarety+alkohol do 18 rokov), tak to nemôžete užívať (fajčiť/piť do 18 rokov).

pokiaľ ste spotrebiteľon dotyčného tovaru, otázka stojí, ako ste sa k nemu dostal:
buď vám bol poskytnutý nezákonne (zodpovedný je ten, kto vám ho dal/predal)
alebo ste ho získal nezákonne (najčastejšie krádežou – i potiahnutie 2–3 cigariet z krabičky rodičom je krádež, zodpovedný ste vy).

;-Q

Další odpovědi
honza19hk

Kouřit můžeš od kolika chceš,v zákoně to není. Ale do 18 let ti cigarety nikdo nesmí prodat nebo dát. Kdo to udělá,poruší zákon.

alexandra

To není vůbec debilní otázka.Jak má vědět od kolika se smí kouřit,když kouří kdejaký desetiletý hajzl,a nikdo to netrestá?Někde jsem četla,že máme díru v zákoně,kupovat cigarety a alkohol se smí od 18let,ale nikde není uvedeno,že se smí pít a kouřit od 18let. Takže si kuř od kolika chceš,ale pamatuj,že toho budeš jednou litovat,protože závislosti se už nezbavíš.

Meligar99

To je debilní otázka.
To nepochopí jen zaostalý jedinec..

Nerevarin

Být tebou, tak se toho vyvaruju. Leze to strašně do peněz. Ničíš si tim zuby, pleť i plíce. Bude ti smrdět z pusy a budeš smrdět ty celej. Kouření má své kouzlo, já kdysi kouřil. Ale přestal jsem. Je lepší být nezávislý a nenechat se svazovat pocitem, že to potřebuješ. Nezapomeň, že je to tvrdá droga, ikdyž se to tak ve společnosti nebere. Vzniká na tom i fyzická závislost. Jsem rád, že nezážívám pocit, že někde jsem a nemůžu si zapálit a jsem z toho nervozní.

isteron

od 18.r. až do smrti !
Doplňuji:
Aj do predčasnej.

marci1

Kouřit by se v rámci zachování svého psychického a fyzického zdraví nemělo nejraději v žádném věku. I když není uzákoněné od kolika let se může kouřit, už tím, že prodej a poskytování cigaret je od 18 let, napovídá že dříve ne.
Zrovna teď chodí „vášnivý kuřák“ herec Bartoška na chemoterapie. Kouřil denně až 80 cigaret a jistě si myslel, že on nikdy tak závažnou nemocí jako rakovina neonemocní. Pokud jsi „rozumný“, nekuř nikdy. A není to už „moderní“. 🙂

Emefej

Raději ani nezačínej!

klumprt

Zákon nezakazuje dětem kouřit. Stát netrestá osmileté kuřáky. To je (a odjakživa bylo) na fotrovi, aby ti naplácal, hubu až tě načape.

Filip84

„Může“ se kouřit od toho okamžiku, co udržíš kuřivo v prackách, logicky. „Můžeš“ si ho i koupit, a dokonce ti ho „mohou“ i prodat.

Ptáš-li se, od kdy je legální kouřit, tak na to není odpověď úplně jednoduchá a jednoznačná.

Jednoduchá odpověď je na to, že kouření kýmkoli není trestné. Trestné může být místo, na kterém osoba kouří, ale samotný akt kouření trestný není, u nás není nějaký minimální věk, pod který by skutek kouření tabáku byl trestný.

Není také trestné, pokud osoba jakéhokoli věku drží tabákový výrobek, který je označený kolkovou známkou.

Pokud ale kouří osoba mladší 18 let, je to považováno za zahálčivý způsob života, takže, například, učitelé, nebo kdokoli jiný, to může oznámit orgánu péče o dítě, a ten je pak povinen konat kroky, ke kterým je ze zákona povinen a zmocněn. In extremo to může znamenat až odejmutí dítěte rodičům. Ale to už se dostáváme, zase, do hodně hypothetické roviny.

Jakubsemorad

Kdo nekouří cíga není pravej chlap. Je to jen srab 💀😎

arygnoc

marci:

vy tu ale pekne fabulujete.
pán bartoška nemá zdravotné problémy súvisiace s fajčením. lekári mu dokonca ani nezakázali fajčiť (má primárne nádory lymfatických uzlín, ktoré skutočne sa nepodieľajú na dýchacom procese – existujú dva druhy týchto nádorov).

to za prvé.
za druhé:
štatisticky zomiera na rakovinu pľúc viac nefajčiarov ako fajčiarov, nikto nikdy nedokázal akúkoľvek súvislosť rakoviny a fajčenia.
je to taký lekársky hoax šírený nelekármi.

;-Q

davestejk

kde jsi to vzal?

ze 100% všech pacientů s rakovinou plic je 90% kuřáků

arygnoc

zato priama súvislosť obezity a rakoviny preukázaná je.
a na žiadnom mäsovom výrobku nevidíte odfotený konečník rozožratý rakovinou.

;-Q