Avatar uživatele
dudu

Odkdy platí povinnost dovybavit vícepodlažní domy výtahem?

Bydlíme v klasickém čtyřpodlažním domě ze sedmdesátých let, kdy nebylo standardem osadit tato bydla alespoň osobními výtahy. Nedávno jsem mimoděk zaregistroval zprávu, že již platí nebo se připravuje výnos, podle něhož bude povinností majitelů domu výtahy urychleně pořídit. Bude tento bohulibý, avšak nákladný počin podpořen stáními dotacemi?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? brillant, briketka10 před 2008 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
brillant

Který bytový dům musí mít výtah?
Problematikou výtahů se zabývá nejen Evropská unie, která k bezpečnosti výtahů vydala evropskou normu, ale i náš stát. Vyhláška o technických požadavcích na stavby z roku 2009 stanovuje, že všechny novostavby bytových domů se vstupy do bytů v úrovni pátého a vyššího nadzemního podlaží nebo podkroví v téže úrovni, musí mít zbudovaný výtah. Co když se ale nejedná o novostavbu?
Kdy jste povinni výtah dodatečně přistavět
Pokud bydlíte v bytovém domě, který má pět a více nadzemních podlaží a počet bytových jednotek v něm neměníte, výtah zřizovat nemusíte. Jestliže se ale rozhodnete přistavět patro či provádět stavební úpravy, při nichž se změní počet bytových jednotek, výtah vybudovat musíte. Dodatečně zřizované výtahy se tak vestavují do všech budov, kterých se to týká, pokud to jejich stavebně technické řešení umožňuje.
Zdroj: http://sdeleni.idnes.cz/…
http://tn.nova.cz/…
http://vytahy.tzb-info.cz/…

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mravenec

Vyhláška o technických požadavcích na stavby z roku 2009 stanovuje, že všechny novostavby bytových domů se vstupy do bytů v úrovni pátého a vyššího nadzemního podlaží, nebo podkroví v téže úrovni, musí mít zbudovaný výtah.

Doplňuji že co se týká starších domů a výtahů naleznete v prvním odkazu.

http://vytahy.tzb-info.cz/…

http://www.bydletvpanelu.cz/…

Upravil/a: Mravenec

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kodl67

Zatím jsem o ničem takovém neslyšel

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Já jsem tedy nic o takové povinnosti nenašel. Dřív platila norma, že výtahy byly vybavovány paneláky od pěti podlaží. Ale možná jsem hledal nedostatečně.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada