terezie.k

Nerozumím přísloví – Vrána k vráně sedá…

Nevíte někdo, jaký má význam toto přísloví?

Nejlepší odpověď
iceT

Vrána k vráně sedá,rovný rovného si hledá.....celé přísloví snad vyjadřuje i význam,ale pokud nadále nerozumíš,tak je to tak,že lidi stejného zaměření,ražení nebo zájmů se snáze spřátelí se stejnými lidmi.
Přiklad:kriminálník těžko bude hledat přátele mezi slušnými lidmi a rychleji si padne do noty se sobě rovným,tedy kriminálníkem­.Funguje to ale i opačně,slušní lidé taky raději budou kamarádit se stejnou sortou lidí.

Další odpovědi
annas

Proč přirovnání k vranám.? Z pozorování jejich života v přírodě. Vrány jsou ptáci pospolitě žijící, společenští a velmi přizpůsobiví, . Mladé vrány se sdružují do větších volnějších hejn.

Vrána k vráně sedá (rovný rovného si hledá) vyjadřuje myšlenku, že lidé podobného založení se vždy vzájemné přitahují, mají k sobě blízko. Stejně jako vrány.

Ale že to tak vždy není, potvrzuje jiné úsloví, že se protivy přitahují. Co myslíte? Platí to v přátelství či lásce, že vrána k vráně sedá , anebo že protivy se přitahují? Určitě obojí.

Kelt

Toto přísloví vysvětluje to, že v určité skupině jsou lidé, kteří mají něco společného. Například Fanoušci nějakéhho sportovního klubu mají rádi ten klub, letečtí modeláři mají společnou zálibu, na koncertu jdou také obdivovatelé atd. Opakem tohoto přísloví je protiklady se přitahují a to znamená, že i když lidé mají třeba společné zájmy, mohou se v něčem lišit. No bylo by to nudné kdyby nastaly oba extrémy a to, že by byli všichni lidé úplně stejní, chováním, vyzáží i zájmy a vzděláním a kulturou, nebo opak, že by každý byl úplně jiný a na světě žilo několik miliard jednotlivců, kteří by si ostatních nevšímali.

mosoj

Tady je také občas hejno vran.