zjentek

Neroztrhá mně v noci mráz nádobu ostřikovače?

Tak jsem měl v ostřikovači pořád letní směs. A nějak jsem ze vzduchu vycítil, že bude dobré nalít tam už tu zimní. V garáži jsem našel nějakou do –30°C, tak jsem ji dolil. Do odstřikovače se jí vešel rovný litr. Ale nádoba ostřikovače má obsah tři litry. Takže se to poředilo tak, jak se to poředilo. Jenže TEĎ jsem vyčetl, že v noci má být u nás (že zas Prajzáci musí mít cosi extra) mráz až –18°C! To mě polekalo. Nemám tady žádnou tabulku, z který bych určil, jakýmu mrazu bude odolávat mnou namíchaná směs v ostřilovači. Ale mám SILNÉ TUŠENÍ, že do –18C to nebude. A to se úplně bojím bojím ještě zeptat i na to, co se asi v noci stane s „hadičkama“ z nádoby k samotným ostřikovačům jak na přední, tak i na zadní sklo, které jsou jistě plné letní směsi, bo jsem ten litr zimní sice dolil, ale „nepřestříkal“ jsem celý ostřik. systém. No bezva… teď už tam nepůjdu, to bych zdechl… děkuji za názory a za to, že už teď mohu vědět vše, co se ráno stane skutečností. (;

Nejlepší odpověď
aliendrone

Mno, možné je všechno. Ale za celý život jsem se nesetkal s prasklou nádobou ostřikovače. V mládí mne tohle potkávalo, když jsem byl študý chudent a finanční priority byly jaksi jiné. Ostřikovače (náplň) byly hluboko dole na seznamu položek výdajů. ;) :D :D

Běžné (a někdy DOST nepříjemné) je zamrznutí hadiček. Pokud nemáš auto kde ustájit k jejich rozmrznutí (asi tak na 6–12 hodin – dle teploty), může se ti stát, že kvůli tomu nebudeš ostřikovat značnou dobu, až do patřičného oteplení. ;) :D :D

Nejhorší průšvih v tomto směru, který mne potkal byl, že hadičky slezly z nátrubků ostřikovacích trysek. Na předku to obvykle není big problém, horší to bývá u trysky zadního skla. To už záleží na konkrétní konstrukčním provedení.

Další odpovědi
Kepler

Správný postup by měl být takový, aby ses zbavil mrznoucí směsí z celého systému.Tzn. ji celou vystříkat pak teprve dolít nemrznoucí směsí a prohnat ji všemi trubkmi a hadičkami. S tím mrazem to asi tak dramatické nebude, ale zichr je zichr.
Já osobně jsem nikdy takovou předraženou píčovinu nekupoval. Stačí obyčejný technický líh zředěný na 30%.

Mc Merkurion

… klid, ten mráz má bejt až z neděle na pondělí, takže to můžeš v neděli doladit …

Pepa25

Ne, to fakt neroztrhá 😉 Akorát to může zamrznout v hadičkách, takže to nebude stříkat, což v současné situci, kdy jsou skla hned špinavá může být problém, ale pokud v nejbližších dvou dnech než to povolí nikam nebudete potřebovat, tak spěte klidně …

Hlada

Teď v 1:00 jsou v Praze –4°C, od 5:00 má teplota stoupat, takže to určitě nestačí zamrznout.

mosoj

Naředilo se to 1:3. Na nádobách se zimní kapalinou bývá udávaná mrazová odolnost při různém naředění. Takto naředěná kapalina po zamrznutí při teplotách které se očekávají nebude trhat. Problém ale bude s rozmrazením, pokud nemáš vytápěnou garáž.

Romulda

Já bych se toho nebála, zde zase takové zimy nejsou.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

mosoj

Opravuji se . Naředění bylo 1:2. odhadem nějakých –10oC by to mohlo zvládnout. Možná že více. Nemáš žádné údaje o složení, takže další diskuse je bezcenná.

mosoj

Tak jak jsem psal. Dnes jsem se díval na poměry ředění a výsledné mrazové odolnosti u kapaliny do –30oc. Je to na těch nádobách napsané. Takže poměr 1:1 dává mrazovou odolnost do –10oC. Ty jsi ale ředil 1díl –30oC a dva díly 0oC. takže odolnost nic moc. Bude to méně než –5oC.

cochee

Pepa25 – ono záleží na konstrukci té nádobky a toho kolem, v práci máme Fabku a před Vánoci tam ta letní zmrzla takovým způsobem, že ten rostoucí špuntík z ledu v hadičce způsobil její svlečení z nástavce nádobky a když to pak v garáži rozmrzlo a kapalina vytekla, tak jsme nejdřív mysleli, že praskla chladicí kapalina nebo dokonce brzdovka, nádobka se nachází někde nad předním levým kolem. V servise potvrdil, že to často dopadne takto, ale že se může stát i to, že opravdu ten nástavec na hadičku praskne.

Pepa25

cochee – myslel jsem tu konkrétní situaci, kdy to „naředěno na menší mráz“. Jinak samozřejmě souhlas

zjentek

Keplere tak pome to spočítat. Tak litr techlihu stojí 80 kaček a kolik z něj získám směsi do řekněme mínus dvaceti? Tam je tuším nějakých 96% ethanolu, tak kolik litrů nemrznoučky do –20 z litru udělám? Pět? Spíše méně, ne? No a pětilitr nemrznoucí směsi do –20 stojí někde v Tescu, Globusu či Hornbachu okolo stovky, když je akce. Tak jaké předražené peechoviny? To si nesmíš kupovat směs Coyotte na pumpě, víš? Především pak ne na Shellce! (;

aliendrone

zjentek>>> Tak z hlavy vím (přesněji SI MYSLÍM), že by to v případě etanolu (na –20°C) být 1l lihu a 2l vody. Jenže… hlava děravá a víš co znamená MYSLET. Počkej si na výpočet ischemického stehnologa, venkoncem je to jeho hřiště. ;) :)

Dochy

Zdá se. žes to trefil… Něco přes
30% potřebujem pro těch –20. Někdo už to změřil před námi…
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sm%C4%9Bs_vo­dy_a_etanolu

Kepler

Tak když ten líh zředíš v poměru 1: 2 nebo 1: 3 (což stačí), tak vyrobíš až 4 l směsi za 80 Kč. Za tuto cenu jsem nikdy nic takového neviděl.když tak nešlo o lihové ostřikovače, ale o čističe skel. Složení neuvádějí, ale asi tam bude glykol nebo glycerín.

Mc Merkurion

… kupuju vždy v akci, 5l à 60,–Kč na –20° … vono to chce koukat po cenách, v březnu to koupíš i za dvacku, a popravdě: po kolika letech, je takto mrazivá zima ???

zjentek

…i když třeba krásně voní po melounech! (; D; D;

zjentek

Pro hnidopichy: Ano, auťák stojí přímo venku!