Rohlik

Na SPZ nelze mít hanlivá slova, ale příjmení hanlivé být může, proč?

Je to již nějaká doba, kdy lze mít na na SPZ i text, ale ten nesmí být urážlivý, rasistický či hanlivý. Proč ovšem tento zákaz platí například pro SPZ a pro přijímení nikoliv, když člověk může mít přijímení jako „Kokot“, „Hajzl“ či „Mrdka“?? Jaký to má smysl limitovat text na SPZ a přijímení ne?

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba, abyste si uvědomil, že příjmení vznikala už dávno, zapsaná byla v době Marie Terezie. Ale tehdy slova neměla hanlivý význam. Ten se objevil až mnohem později.

Jakl vznikla příjmení, si můžete najít v archivu Odpovědí.

Pokud se někomu příjmení nelíbí, je možné nelibě znějící příjmení změnit.

Pokud si někdo vybere jméno – typu příjmení – na auto, tak slovo v současnosti už je vulgární.

Víte, že existuje příjmení Hajzl? I ta ostatní jsou řídká.

Příjmení vznikla podle podobnost s něčím či někým, oblib věcí či zvířat,, řemesel, bydliště, různých znaků a symbolů atd.

Kokot – význam kohout, nebo zvuk kohouta.
Hajzl – to bylo slovo vulgární pro záchod, nikoliv pro člověka.
Mrdka – od mrdati – hýbati, pohybovati ocasem zvířete.

Další odpovědi
Drap

Kdo má hanlivé příjmení, může si ho změnit. Někdo z nich třeba nechce. Otec se tak jmenoval, děd se tak jmenoval , tak proč by se měli jmenovat jinak. Takových příjmení máme velmi málo. Příjmení Kokot mají pouze dva obyvatelé ČR a žijí oba na Ostravsku, Příjmení Hajzl má 13 lidí v okolí Chrudimi. Člověk s příjmením Mrdka v ČR nežije.

cukrar

Protože to neumožňuje zákon 56/2001 a následné vyhlášky.

led

Skúste si niekedy preložiť španielské, ale aj iné inojazyčné priezviská. O zábavu budete mať postarané na celú Silvestrovskú noc.