zenda

Na jakou podporu mám nárok?

Jsem studující, chci odejít ze školy.
Hledám si brigádu / práci. Za rok chci zkusit novou školu.
Když odejdu teď ze školy a nahlásím se na pracák, na co budu mít nárok a jak dlouho?

Děkuji …

Nejlepší odpověď
Emefej

Jak to s tebou vlastně je? Tady jsi student, ale tady http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakou-vybrat-autoskolu je ti 50 let. Nějak se v tom nevyznám.

Další odpovědi
gecco

Budeš mít nárok na to, že ti bude pracák platit zdravotní pojištění, na rekvalifikaci a na pomoc při hledání práce.
Ale pozor – musíš se – osobně – zaregistrovat do 3 dnů…
Vřele doporučuju si konkrétní podmínky na ÚP zjistit dříve, než ztratíš statut studenta.

anonym

I když je dotaz bez otazníku, nechává mě chladným!

Mar92

Že školy neodcházel do té doby než si najdeš práci. Do konce srpna budeš jako studen – stát za tebe platit. Muzes chodit na brigádu a nebudeš platit daň (velké plus). Pokud nemáš dopravovány jeden rok na jednom pracovním místě, tak od pracaku neuvidis ani korunu.

ivzez

Nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti
a – pokud bydlíte s rodiči – pravděpodobně ani na žádnou dávku.

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti byste musel mít odpracováno alespoň dvanáct měsíců v předchozích dvou letech (přesněji: musel byste zaměstnáním nebo SVČ získat 12 měsíců důchodového pojištění).

Pro účel státní sociální podpory i pomoci v hmotné nouzi budete posuzován společně se svými rodiči. Pokud rodiče pracují nebo podnikají, budou příjmy společné domácnosti pravděpodobně tak vysoké, že na sociální dávky „nedosáhnete“.

Evidence na ÚP je právem (nikoliv povinností) nezaměstnaných
(= nikdo není povinen se registrovat na ÚP).

Tři dny, jež zmiňuje Gecco, se vztahují k předchozímu zaměstnání a k výpočtu podpory v nezaměstnanosti. Tomu, kdo se na ÚP zaregistruje do tří pracovních
dnů po skončení zaměstnání, se podpora vypočte z průměrného čistého výdělku
z posledního zaměstnání (jinak by pobíral minimální podporu vypočtenou
z průměrné mzdy v národním hospodářství).

Seznamte se s právy a hlavně povinnostmi uchazečů o zaměstnání
a teprve potom se rozhodněte, jestli ze školy opravdu odejdete: https://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch

jáára

i trolovat na netu se musí umět…