Avatar uživatele
quentos

Na co je potřeba těch nepředstavitelných čtyřicet litrů při výrobě placky o průměru 12 cm? Kam se to vypaří??

Řeč je o CD. Na výrobu jednoho kompaktního disku se prý spotřebuje 40 litrů vody. Proč tolik? Jakou funkci má takové množství vody při výrobě CD?
Doplňuji:
mosoj: díky. Našel jsem zajímavé video zde:
http://www.you­tube.com/watch?v=O3FQzwN­zUE4

Průvodce výrobou tam popisuje, jak se musí dokonale vyčistit „formička“ pro disk ionizovanou vodou. Ale v tom asi zakopaný pes nebude – větší část vody jde nejspíš tam, kam jmenujete.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? iceT, Kerberus, Bičiště před 4794 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Neznám technologii výroby CD ani výrobu surovin potřebných k vylisování.
Pokud takto vychází energetická bilance, určitě nejde jenom o konečné vylisování disku, ale i o výrobu hmoty potřebné k vylisování disku.
Ale určitě nejde jenom o odpar. V chemických provozech bývá velký problém s tzv. odpadními vodami. Pokud jde o odpar tak největší bývá odpar tzv. chladicí vody. To jest voda která se používá k snižování teploty či kondenzaci ( nutné třeba k vytvoření vakua) v technologiích používaných v chemickém průmyslu.

Pokud jde o odpar ten ekologii přímo neškodí. Spotřebovává se ale energie potřebná k odparu a její výroba už tak košér není.
Nejhorší jsou ty odpadní vody.
Doplňuji:
Video jsem si prohlédl, díky tomu jsem si musel nainstalovat i novější verzi přehrávače.
Vody se tam používá dost ale to nebude absolutní spotřeba. Bude to cirkulovat. Po vyčištění ultrafiltrací a potřebnou úpravou se voda použije znovu.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek