quentos

Na co je potřeba těch nepředstavitelných čtyřicet litrů při výrobě placky o průměru 12 cm? Kam se to vypaří??

Řeč je o CD. Na výrobu jednoho kompaktního disku se prý spotřebuje 40 litrů vody. Proč tolik? Jakou funkci má takové množství vody při výrobě CD?
Doplňuji:
mosoj: díky. Našel jsem zajímavé video zde:
http://www.you­tube.com/watch?v=O3FQzwN­zUE4

Průvodce výrobou tam popisuje, jak se musí dokonale vyčistit „formička“ pro disk ionizovanou vodou. Ale v tom asi zakopaný pes nebude – větší část vody jde nejspíš tam, kam jmenujete.

Nejlepší odpověď
mosoj

Neznám technologii výroby CD ani výrobu surovin potřebných k vylisování.
Pokud takto vychází energetická bilance, určitě nejde jenom o konečné vylisování disku, ale i o výrobu hmoty potřebné k vylisování disku.
Ale určitě nejde jenom o odpar. V chemických provozech bývá velký problém s tzv. odpadními vodami. Pokud jde o odpar tak největší bývá odpar tzv. chladicí vody. To jest voda která se používá k snižování teploty či kondenzaci ( nutné třeba k vytvoření vakua) v technologiích používaných v chemickém průmyslu.

Pokud jde o odpar ten ekologii přímo neškodí. Spotřebovává se ale energie potřebná k odparu a její výroba už tak košér není.
Nejhorší jsou ty odpadní vody.
Doplňuji:
Video jsem si prohlédl, díky tomu jsem si musel nainstalovat i novější verzi přehrávače.
Vody se tam používá dost ale to nebude absolutní spotřeba. Bude to cirkulovat. Po vyčištění ultrafiltrací a potřebnou úpravou se voda použije znovu.