socra

Můžu, už požadovat výživné?

Dobrý den, 1.10.2012 jsem měl soud ohledně výživného. Dohodli jsme se, že mi otec bude posílat výživné vždy do 15. v daném měsíci na následující měsíc a k tomu jsme ještě podepsali, že se nemůžeme odvolat. Takže, už mi vlastně dluží výživné za říjen. Tak se chci zeptat, jestli toto výživné mohu po otci chtít už teď nebo musím počkat, až přijde ten papír od soudu? Děkuji
Doplňuji:
Tak ještě bych doplnil, já potížista rozhodně nejsem, já se chtěl dohodnout asi rok, pak už mě to nebavilo, a jelikož jsem otce viděl 1× v životě a neměl o mě nikdy zájem, nikdy mi ani například na narozeniny nepopřál, tak sem si řekl když už jsem na vysoké tak by měl měl něco platit. Chtěl jsem po něm 3000 za měsíc jeho plat je 35 000 čistého. I soudce uznal, že tato částka vzhledem k jeho platu je malá. Dal nám 10 minut na dohodu. Tam mi otec začal říkat, ať si najdu brigády atd, že sem dost starý, abych se živil sám, je mi 22 let. Tak sem dal poslední nabídku 2500 za měsíc a zpětně 3000 za tu dobu co studuji. Šli s tímto
za soudcem. Ten se zeptal jestli jsme se dohodli tak padlo ANO. Soudce dohodu sepsal ta zněla, že od záři 2011 do září 2012 mi má zaplatit zpětně za každý měsíc 3000 a od září 2012 každý měsíc 2500 k 15. v daném měsíci na následující měsíc a že se nebudeme odvolávat na toto otec při podepisování řekl no nelibí se mi to, ale co mi zbývá. Z toho vyplývá, proč jsem se ptal, jestli po otci můžu chtít už peníze za ten říjen, protože před dvěma dny jsem mu volal a poprosil ho jestli by mohl poslat výživné za říjen. Dostal jsem odpověď ještě mi to nepřišlo písemně čau. Toto je jediný důvod proč se ptám, já nemám zapotřebí dělat potíže

Nejlepší odpověď
anonym

1.10. soud „schválil dohodu o výživném“, při vzdání se odvolání, to znamená, že týž den nabylo právní moci. Písemné zaslání je tedy jen následná formalita.
I když jsi to neuvedl, měl bys být plnoletý, aby předchozí info dávalo smysl.
Dohodu soud preferuje a vykládá ji jako smírčí projev dobré vůle a uznání závazků či povinností.
Takže i v tomto duchu zkus nejprvě slušnou dohodu s tím, že na rozhodnutí soudu by měla být i účinnost. Pokud jsi plnoletý, neplatí nárok na 3 roky zpětně jako u nezletilých. Lze tedy dovodit, že účinnost může být technicky teprve od data rozhodnutí, tedy od 15.10. na výživné za listopad.
Buď rád, že došlo k dohodě a nebuď potížista jen proto, že ti chybí právní povědomí a zřejmě i základní logika a slušnost..
Doplňuji:
ad doplnění:
1)Toto vše jsi neuvedl.

  1. Žádat můžeš, ale otec má pravdu, že pokud nemáte kopii protokolu jednání (jako že asi ne, ač každý obhájce a rozumný účastník to zdarma uplatní), musíš vyčkat až to obdrží rozhodnutí s detaily platebních podmínek.
  2. Pakliže jste se nad rámec tvého žalovatelného nároku dohodli i na zpětném doplacení, musí být v soudním rozhodnutí i způsob a termíny plateb.
  3. Buď vůbec rád, žes usmlouval i zpětnou platbu, protože od 18 let bys měl nárok jen od data podání. Takže raději týden vydrž a netlač na pilu, pak ti přece dojde platba za celý předchozí akademický rok, tj. 36 tisíc Kč.

P.S. Na to, že je to tvá 1. otázka rovnou po registraci, tak jsi docela „voraženej“. Neumíš ani dát palec za snahu, natož potom se ponížit s nějakými díky.

Další odpovědi
anonym

Socro, neuvedl jsi, jak konkrétně zněla dohoda o výživném na měsíc říjen. Pokud jste tuto skutečnost opomenuli řešit, tak první výživné by Ti měl podle Tebou uvedených skutečností otec poslat k 15. říjnu 2012. Mělo by to být výživné na měsíc listopad. Z toho důvodu bych Ti doporučila otci zavolat a domluvit se s ním o penězích na měsíc říjen.
Ostatní informace obsahuje odpověď Dr.Axla. Ještě připojuji svoji zkušenost – pokud se dokážete domluvit o něčem bez účasti soudu, vydělají na tom zpravidla všichni zainteresovaní.
Doplňuji:
Díky za doplnění. Cítila jsem v tom něco takového. Při DOHODĚ uzavřené prostřednictvím soudu a zřeknutí se práva na odvolání nabývá rozsudek platnost dnem jeho vynesení. Ve Tvém případě dnem 1.10.2012. Obvykle obdobný rozsudek řeší i lhůtu, do kdy mají být uhrazeny dlužné alimenty. Ty můžeš vymáhat po otci nezávisle na tom, jestli písemné rozhodnutí soudu už přišlo nebo ne. Je důležitý den, ke kterému jste se domluvili, že Ti peníze zaplatí. Pokud tuto dohodu otec neplní a termíny nedodržuje, obrať se opět na soud. Tvůj tatík bude asi pěkný vykuk a bude potíž ho přinutit, aby svým závazkům dostál.
Nic si nedělej z toho, že jsi zde byl pro nedostatek informací nařknut z potížistování. Ne všichni chápeme řešení alimentačních povinností stejně. Kamarádka měla podobné starosti v případě svých dětí a jejich otce. Také si užili, že jim ty peníze nakonec zhořkly kvůli problémům, co kvůli alimentům přetrpěli. Drž se a nedej se odbýt. Na výživné od otce máš nárok. Pokud otec nebude dohodu plnit, může to pro něj skončit i exekucí. Pevně věřím, že tak daleko zajít třeba nebude. Šidit se však nenechej. Zajistit Tě částečně finančně, to je to nejmenší, co může táta pro své dítě udělat, když už se všech ostatních povinností dokázal zbavit.

terry

Otec pravděpodobně vyčkává, až dohoda od soudu nabyde právní moci.
Můj názor.

anonym

ad ocko, tazatel je už 4 roky plnoletý, takže se měl starat sám ještě před nástupem na VŠ. Na druhé straně, když si pročteš podrobně zákon o rodině, zjistila bys, že je značný rozdíl u věkového limitu 26 let, do kdy má student obecně (i v úplné rodině) nárok na sociální úlevy od státu a stav, kdy (např. po maturitě), je dítě možno považovat za soběstačné a v případě ohledů na sociální podmínky rodičů, si může dodělat vejšku při zaměstnání (dnes tomu říkají distanční studium).
Sám jsem z těchže příčin vypadl v 15 z baráku a od matury jsem se živil sám a VŠ jsem dělal dálkově, kdy nás byly plné ročníky.
ad Lucijej – tazatel píše v mužském rodu, tedy asi nebude dívka.

Lucijej

To jste nějaká nedočkavá, vzhledem k tomu, že jste to podepsali až v říjnu, tak si musíte počkat aý na listopadové alimenty, protože ty říjnové se měli zaplatit už v září a v té době jste nic uzavřeného neměli.